Seminarium: Systemy Rozproszone
12 maja 2016, godzina 12:00, sala 4070
Paweł Mechliński, Piotr Sarna, Wojciech Staszkiewicz

Obfuscatory obscurantism: making workload traces of commercially-sensitive systems safe to release


Właścicielom chmur obliczeniowych, takim jak Google, zależy na rozwoju technologii dotyczącej problemów z którymi mierzą się na codzień w produkcyjnym środowisku. Dane z serwerów często są jednak wrażliwe i nie jest możliwa ich bezpośrednia publikacja. Z drugiej strony, ośrodki akademickie nie mają odpowiedniej infrastuktury żeby rzetelnie generować własne dane.
Na szczęście do większości badań wystarczą okrojone wersje zarejestrowanych śladów. Istnieje jednak niebezpieczeństwo udostępnienia prywatnych lub wrażliwych informacji, stąd istotnym elementem jest odpowiedni proces zaciemniania danych.
W swojej prezentacji omówię wyzwania, problemy i techniki, które używane są na publikowanych śladach z maszyn produkcyjnych przed ich publicznym udostępnieniem.

Zapraszam!
Paweł Mechliński

Optymalizacja zużycia pamięci w rozproszonym systemie plików LizardFS


System plików LizardFS musi radzić sobie z dużym obciążeniem pamięci RAM przez główny serwer metadanych. Jednym z rozwiązań problemu zbyt dużego zużycia pamięci jest zastosowanie alternatywnych metod alokacji wykorzystujących szybką pamięć trwałą (np. dyski SSD) lub skompresowaną pamięć ulotną. Wyzwaniem może być stworzenie biblioteki, która umożliwi zmianę sposobu alokacji wybranych struktur danych istniejącego systemu tak, aby nie trzeba było przepisywać znacznej części jego kodu.
W swojej prezentacji opowiem o wynikach testów wydajnościowych przeprowadzonych na instalacji systemu LizardFS, która używa zaimplementowanego przeze mnie modułu zarządzania pamięcią oraz o szczegółach samej implementacji.

Zapraszam!
Piotr Sarna

Omega: flexible, scalable schedulers for large compute clusters


Szybko zmieniające się wymagania i wzrastająca złożoność algorytmów szeregowania sprawiają, że trudno rozwija się standardowe, monolityczne moduły szeregujące. Na podstawie tytułowej pracy opowiem o alternatywnym podejściu do projektowania takich modułów, opartym na współdzielonym stanie i optymistycznej współbieżności.

Zapraszam!
Wojciech Staszkiewicz