Seminarium: Systemy Rozproszone
21 października 2021 12:15, sala 4070, transmisja online
Michał Sidor, Adam CzajkowskiNixOSSystemy operacyjne na bazie jądra Linux są wśród nas już od 20 lat. Od tamtego czasu dyskusje na temat wyboru dystrybucji zrujnowały wiele przyjaźni wśród internautów.

Chociaż dystrybucje Linuxa różnią się wyborem komponentów takich jak zarządca usług, w większości z nich menadżery paczek z oprogramowaniem podchodzą do większości zagadnień w taki sam, często silnie imperatywny sposób.

Przedstawię dystrybucję NixOS, która reprezentuje deklaratywny paradygmat zarządzania paczkami. Pokażę, jak można wykorzystać jego mechanizmy w pracy z projektami programistycznymi w różnych językach programowania. Opowiem o sytuacjach, w których menadżer paczek Nix mnie mimo wszystko zawodzi.

Zapraszam,
Michał SidorBibliografia:

Oszczędzanie energii w mikrokontrolerachOtaczają nas mikrokontrolery. Stanowią serca urządzeń tak dużych jak samochody i tak niedostrzegalnych jak czujniki temperatury. Choć na pierwszy rzut oka programuje się je bardzo podobnie jak procesory naszych stacji roboczych, wiele je od nich różni. Jedną z większych różnic jest to, jak krytyczną w przypadku wielu mikrokontrolerów jest kwestia oszczędności energii - w wielu zastosowaniach urządzenia potrzebują działać na zasilaniu bateryjnym czas mierzony miesiącami, a nawet latami.

Opowiem nieco o mikrokontrolerach jako takich. Przedstawię mechanizmy oszczędzania energii i sposób ich użycia. Opowiem o przedsięwzięciach mających na celu automatyzację stosowania tych mechanizmów czy też ułatwienie monitorowania zużycia energii.

Zapraszam,
Adam CzajkowskiBibliografia: