Seminarium: Systemy Rozproszone
25 listopada 2021 12:15, sala 4070, transmisja online
Piotr KarpińskiZarządzanie systemami NUMA w środowiskach HPCW środowiskach HPC powszechne są komputery złożone z wielu procesorów obsługujących oddzielne pule pamięci. Taka architektura nosi nazwę NUMA. W takich komputerach szybkość dostępu do pamięci jest uzależniona od tego, czy procesor odwołuje się do pamięci obsługiwanej przez niego samego czy przez inne procesory. Zarządzanie wątkami i rozmieszczeniem stron miedzy pulami pamięci ma bardzo duży wpływ na czas wykonania zadania.

W mojej prezentacji opowiem o tym, jak Linux zarządza architekturami opartymi o NUMA oraz jak można ulepszyć obecne podejście poprzez StableNUMA.

Zapraszam,
Piotr KarpińskiBibliografia:


Michał ChojnowskiPolowanie na problem wydajnościowyNa seminarium przychodzę z historią ciekawego buga wydajnościowego, który napotkałem w pracy, a który dowodzi, że w odpowiednich warunkach jedna niepozorna instrukcja maszynowa może kosztować kilkaset tysięcy cykli.

W mojej prezentacji opowiem, jak starałem się znaleźć i zrozumieć przyczynę problemu, pokazując przy tym, jak diagnozuje się problemy z wydajnością CPU w ogóle.

Zapraszam,
Michał ChojnowskiBibliografia: