Seminarium: Systemy Rozproszone
21 kwietnia 2022 12:15, sala 4070, transmisja online
Lata 2010-te przyniosły duży rozwój branży tzw. Internetu Rzeczy, czyli wszelakich urządzeń komunikujących się bezprzewodowo i wymieniających dane, których przetwarzanie ma ułatwiać nam życie codzienne oraz pracę. Chociaż najczęściej spotykanym w zdalnie sterowanych gniazdkach elektrycznych, pralkach, lodówkach i ekspresach do kawy sposobem komunikacji pozostaje Wi-Fi, to do użytku wchodzą też protokoły takie jak Bluetooth Low Energy czy ZigBee, których dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na prąd pozwoliłyby połączyć jeszcze więcej urządzeń.
Do badania i dalszego rozwoju niskomocowych protokołów komunikacji potrzebne są środowiska testowe, takie jak powstała na Wydziale w ramach projektu HENI platforma 1KT, w której skład wchodzi 1000 (minus epsilon) notorycznie odłączanych przez studentów pudełek z płytkami rozwojowymi Internetu Rzeczy. Niestety, nie każdy naukowiec może pozwolić sobie na budowę takiego środowiska, dlatego powstają programy komputerowe służące do symulacji fal radiowych takie jak Cooja z projektu Contiki-NG.
Podczas naszej prezentacji opowiemy o Cmemu – bardzo dokładnym emulatorze mikrokontrolerów z rodziny ARM Cortex-M używanych w płytkach w 1KT. Opiszemy wyzwania stojące za inżynierią wsteczną nieudokumentowanych przez producenta szczegółów implementacji, których potrzebujemy do uzyskania zupełnej zgodności zachowania emulatora z zachowaniem prawdziwego procesora. Przedstawimy nasze postępy w badaniu i implementacji modułu komunikacji radiowej, którego potrzebujemy do tytułowej pełnej integracji z symulatorem Cooja.
Zapraszamy,
Piotr Karpiński
Michał Sidor
Bibliografia: