Seminarium: Systemy Rozproszone
23 marca 2023 o 12:15, sala 4070
Aleksandra Martyniuk, Szymon Michniak



Application-Informed Kernel Synchronization Primitives



Podstawowe elementy synchronizacji jądra, takie jak locki, mają znaczący wpływ na wydajność i poprawność aplikacji. Niestety twórcy aplikacji nie mogą dostosowywać ich działania, aby optymalizować zużycie zasobów pod konkretny sposób użycia. Prowadzi to do sytuacji, w których optymalizacja elementu synchronizacji może przynieść w niektórych przypadkach efekt odwrotny do zamierzonego.

Opowiem o frameworku SynCord, który umożliwa modyfikację kernelowych locków bez konieczności ponownej kompilacji ani ponownego uruchomienia jądra. Dzięki jego wykorzystaniu twórcy mogą poprawiać wydajność aplikacji, wykorzystując API stworzone do modyfikowania locków jądra z poziomu przestrzeni użytkownika.

Zapraszam,
Aleksandra Martyniuk



Bibliografia:





Kwantowa kompilacja wspomagana głębokim uczeniem ze wzmocnieniem



Obliczenia komputerów kwantowych można opisać przez działanie operacji unitarnych na zestaw stanów kubitów. Twierdzenie Solovaya–Kitaeva mówi, że dowolne takie obliczenie możemy dobrze przybliżać sekwencją bramek ze zbioru uniwersalnego i właśnie takie podejście jest stosowane w komputerach kwantowych. Klasycznym analogiem jest kompilacja kodu w języku programowania wysokiego poziomu do zestawu operacji, które rzeczywiście jest w stanie wykonać procesor. Jednak w przypadku kwantowym sprawa staje się bardziej złożona i trudno znaleźć zadowalająco krótką sekwencję instrukcji w rozsądnym czasie.

Opowiem o podejściu, które wykorzystuje głębokie uczenie ze wzmocnieniem, by w niedużym czasie znajdować krótkie sekwencje bramek dla żądanego obliczenia. Pozwala to jednocześnie skrócić czas kompilacji jak i wykonania w porównaniu ze wcześniej stosowanymi metodami.

Zapraszam,
Szymon Michniak



Bibliografia: