Seminarium: Systemy Rozproszone
13 kwietnia 2023 12:15, sala 4070
Mikołaj Grzebieluch, Adam Cichy



ScaleCheck: Jednomaszynowe podejście do odkrywania błędów skalowalności w systemach rozproszonych na dużą skalę



ScaleCheck to podejście do odkrywania błędów skalowalności oraz do umożliwienia wielkoskalowych testów na jednej maszynie. ScaleCheck analizuje program w celu znalezienia potencjalnych błędów skalowalności i stosuje szereg sztuczek do testowania kodu w rzeczywistych warunkach, ale robiąc to na zwykłym komputerze PC.

ScaleCheck był uruchomiony z kilkoma wielkoskalowymi systemami rozproszynymi do przechowywania danych: Cassandra, HDFS, Riak i Voldemort, i ujawnił znane i nieznane błędy skalowalności w klastrach o 512 węzłach na 16-rdzeniowym komputerze.

Zapraszam,
Mikołaj Grzebieluch



Bibliografia:





Rapid Prototyping for Microarchitectural Attacks



Prototypowanie, będące istotną częścią procesu wykrywania ataków mikroarchitekturalnych (np. Meltdown, Spectre, LVI) i projektowania poprawek, jest relatywnie skomplikowane. W ostatnich latach tego typu ataki są odnajdywane w miarę często i stały się istotną dziedziną badań bezpieczeństwa. Zasadne stały się prace zmierzające do usprawnienia procesu prototypowania.

Podczas prezentacji opowiem o procesie tworzenia ataków mikroarchitekturalnych. Przedstawię libtea i SCFirefox - narzędzia mające za zadanie uprościć ten proces. Przyjrzymy się oferowanym przez nie funkcjom i jak wypadają w porównaniu do innych tego typu narzędzi.

Zapraszam,
Adam Cichy



Bibliografia: