Seminarium: Systemy Rozproszone
14 grudnia 2021 12:15, sala 4070
Mikołaj Uzarski, Michał Staniewski



λ-IO: A Unified IO Stack for Computational Storage



Nowe nośniki danych oferują możliwość przeprowadzania obliczeń bezpośrednio po stronie urządzenia. To rozwiązanie redukuje narzut związany z przenoszeniem danych między hostem a urządzeniem, przyspieszając tym samym aplikacje korzystające z dużej ilości danych.

Autorzy pracy prezentują λ-IO - zintegrowany stos wejścia/wyjścia zarządzający zasobami obliczeniowymi i pamięciowymi zarówno na poziomie hosta, jak i urządzenia. Opowiem o trzech najważniejszych komponentach rozwiązania (interfejs, runtime, scheduling), oraz o tym jak autorzy pracy wdrożyli je do swojego projektu. Na koniec przeprowadzimy analizę wydajności względem dotychczasowych rozwiązań.

Zapraszam,
Mikołaj Uzarski



Bibliografia:





RON: One-Way Circular Shortest Routing to Achieve Efficient and Bounded-waiting Spinlocks



W miarę wzrostu liczby rdzeni procesorów, efektywność dostępu do współdzielonych zmiennych poprzez metodę blokowania i odblokowywania maleje. Algorytm świadomy architektury NUMA, który uwzględnia jedynie opóźnienia transmisji między procesorami, może nie wykorzystywać w pełni sieci połączeń w wielordzeniowym procesorze, co ogranicza skalowalność. Z drugiej strony, redukcja kosztu komunikacji nie jest w stanie zrekompensować wzrostu złożoności czasowej spinlocków, a najdalsza odległość transmisji staje się większa wraz ze wzrostem liczby rdzeni.

Propozycją rozwiązania tego problemu jest metoda Routing on Network-on-chip (RON), która minimalizuje koszt komunikacji między rdzeniami poprzez zastosowanie tabeli routingu i wcześniejsze obliczenie zoptymalizowanego porządku blokowania i odblokowywania.

Opowiem o tym, jak działa algorytm RON, oraz jak efektywny jest w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami.

Zapraszam,
Michał Staniewski



Bibliografia: