Seminarium: Systemy Rozproszone
11 stycznia 2024 12:15, sala 4070
Mikołaj Wasiak, Mateusz Cegiełka



Ensō: A Streaming Interface for NIC-Application Communication



Obecny protokół komunikacji pomiędzy kartą sieciową a aplikacjami polega na wymianie pakietów o stałym rozmiarze. Ten interfejs został zaprojektowany w czasach gdy karty sieciowe posiadały niewiele dodatkowych funkcji a ich oprogramowanie było odpowiedzialne jedynie za dostarczenie pakietów do aplikacji. Jednak zarówno karty sieciowe, jak i oprogramowanie rozwinęły się: nowoczesne karty sieciowe implementują tzw. hardware offload umożliwiający przetwarzenie pakietów na dane przed ich dostarczeniem do aplikacji, a aplikacje coraz częściej grupują operacje IO w celu zmniejszenia narzutu. Te czynniki spowodowały że pakiety o stałej wielkości nie są dopasowane do komunikacji między kartą a aplikacją. Rezultatem tego jest zwiększona złożoność oprogramowania i narzut związany z operacjami IO, co w rezultacie ogranicza wydajność komunikacji.

Opowiem o Ensō: nowym pomyśle na protokół strumieniowania między kartami sieciowymi stworzonym z myślą o współczesnej interakcji kart sieciowych i oprogamowania. Ensō unika buforów o stałym rozmiarze i zamiast tego organizuje komunikację poprzez strumień, którego można używać do wysyłania danych o dowolnych rozmiarach. Pokażę, że ta zmiana zmniejsza narzut IO, wymagania na przepustowość PCIe i doprowadza do mniejszej liczby cache misses. Te zmiany pozwalają karcie korzystającej z Ensō wykorzystać w pełni łącze 100 Gb/s pakietami o minimalnej wielkości, zwiększyć 1.5-6 krotnie przepustowość aplikacji sieciowych i zmniejszyć opóźnienie nawet o 43%.

Zapraszam,
Mikołaj Wasiak



Bibliografia:





CausalSim: A Causal Framework for Unbiased Trace-Driven Simulation



Symulacje systemów oparte na śladach często zakładają, że zmiany w algorytmie nie wpłyną na poprawność śladu. W rzeczywistości często tak nie jest, przez co jest możliwe wyciągnięcie złych wniosków na podstawie takich symulacji.

Opowiem o tym, w jaki sposób CausalSim naprawia ten problem, oraz jakie założenia przyjmuje aby osiągnąć wyniki lepsze niż dotychczasowe. Jako przykład zostanie użyta symulacja przepustowości sieci dla algorytmu Adaptive Bitrate Video Streaming (ABR).

Zapraszam,
Mateusz Cegiełka



Bibliografia: