Seminarium: Systemy Rozproszone
23 listopada 2023 12:15, sala 4070
Tomasz Kubica, Filip Głębocki



Citron: Distributed Range Lock Management with One-sided RDMA



Range lock to koncepcja pozwalająca na bezpieczny równoczesny dostęp do rozłącznych fragmentów współdzielonej pamięci. Dotychczasowe implementacje tego pomysłu dla systemów rozproszonych opierają się na centralnym serwerze obsługującym żądania, co obciąża jego procesor i może prowadzić do niskiej wydajności.

Zaproponowanym przez autorów pracy rozwiązaniem tego problemy jest CITRON rozproszony Range Lock Manager bazujący na technologii RDMA (Remote direct memory access) pozwalający odciążyć procesor serwera i tym samym poprawić wydajność.

Zapraszam,
Tomasz Kubica



Bibliografia:





Honeycomb: Secure and Efficient GPU Executions via Static Validation



Karty graficzne (GPU) są wykorzystywane na coraz to nowsze sposoby, od dużych modeli językowych po autonomiczne pojazdy. Pozwalają przetwarzać duże ilości wrażliwych danych, których bezpieczeństwo jest szczególnie istotne. TEE (Trusted Execution Environments) zapewniają bezpieczeństwo aplikacjom dla GPU małym kosztem. Wiele dotychczasowych rozwiązań implementujących TEE wygląda obiecująco, ale wymaga zmian w sprzęcie, które zajmują mnóstwo czasu, aby zostały wprowadzone do produkcji.

Autorzy pracy prezentują Honeycomb - oprogramowanie implementujące bezpieczne i szybkie TEE dla aplikacji na GPU. Motywem przewodnim Honeycomb jest statyczna analiza w celu walidacji aplikacji na GPU w momencie załadowania. Współpraca z rozwiązaniami TEE dla procesorów, a także wsparcie od systemu operacyjnego i sterowników pozwalają na usunięcie systemu operacyjnego i sterownika z zaufanej bazy obliczeniowej (TCB). Walidacja ta zapewnia również, że wszystkie aplikacje w systemie są bezpieczne, co pozwala na proste i bezpieczne podejście do wymiany danych w postaci tekstu jawnego wewnątrz pamięci współdzielonej na GPU.

Zapraszam,
Filip Głębocki



Bibliografia: