Seminarium: Systemy Rozproszone
29 lutego 2024 12:15, sala 4070
Wojciech Przytuła, Szymon Michniak



Nowe systemy operacyjne na 1KT



Na MIMie w ubiegłych latach został zrealizowany projekt "heni". Inspirując się Internetem Rzeczy, polegał na stworzeniu wielkiego środowiska testowego dla protokołów sieciowych na niskomocowych mikrokontrolerach - 1KT. Dysponując już tymże środowiskiem, chcielibyśmy móc uruchamiać na nim testy możliwie łatwo i dogodnie, aby także zachęcić tym badaczy z całego świata do korzystania. Dotychczasowo wspierane systemy operacyjne - Whip6 oraz Contiki-NG - są już przestarzałe. Wspólnie z Karolem Baryłą w ramach naszej pracy magisterskiej dodajemy wsparcie dwóch nowoczesnych RTOS-ów dla obecnego w 1KT mikrokontrolera TI cc2650: Karol portuje Zephyra, a ja TockOS. Przedstawię charakterystykę TockOS (napisanego w Rust!), a także opowiem więcej o 1KT. Wreszcie, wzmiankuję co już udało mi się zrobić, a także jakie były (i są) trudności na tej drodze.

Zapraszam,
Wojciech Przytuła





Optymalizacja kwantowej korekcji błędów z wykorzystaniem uczenia maszynowego



Komputery kwantowe, choć obiecujące rewolucję w przetwarzaniu danych, borykają się z problemem błędów kwantowych, które mogą znacząco wpływać na wyniki obliczeń. Tradycyjne metody korekcji błędów są często kosztowne obliczeniowo i nie zawsze efektywne w dynamicznie zmieniających się warunkach kwantowych systemów. W tym kontekście, uczenie maszynowe, a w szczególności uczenie ze wzmocnieniem, staje się kluczowym narzędziem w poszukiwaniu nowych, efektywnych heurystyk do optymalizacji procesów korekcji błędów.

W trakcie seminarium przedstawię, jak techniki uczenia maszynowego mogą przyczynić się do rozwoju bardziej zaawansowanych metod korekcji błędów w komputerach kwantowych. Skupię się na zastosowaniu uczenia ze wzmocnieniem do automatycznego wykrywania i naprawiania błędów kwantowych, co może znacząco zwiększyć stabilność i niezawodność kwantowych obliczeń.

Dodatkowo, omówię możliwości testowania i weryfikacji tych metod na symulatorach komputerów kwantowych. Symulatory te, działające na klasycznych komputerach, pozwalają na eksperymentowanie z algorytmami korekcji błędów bez konieczności dostępu do rzeczywistych, często drogich w utrzymaniu, systemów kwantowych.

Zapraszam,
Szymon Michniak



Bibliografia: