Opis instalacji systemu Amoeba na wydziale MIM UW


Komputery

W chwili obecnej do pracy pod systemem Amoeba przeznaczonych jest 5 komputerow, z czego 2 pracujace non stop, zas pozostale 3 sa uruchamiane przez uzytkownikow w razie potrzeby.

Najwazniejsza role w systemie pelni znajdujacy sie w sali 4084 komputer amoeba, na ktorym dzialaja wszystkie najwazniejsze serwery Amoeby. Jest to komputer z procesorem Pentium i 16 MB RAM, wyposazony w dysk 1 GB, z czego dla Amoeby przeznaczone jest ok. 500 MB.

Role stacji roboczych dla uzytkownikow Amoeby pelnia 3 komputery znajdujace sie w sali 4081 (pracownia komputerowa na III p.) oznaczone jako amoeba01, amoeba02, amoeba03 (ich nazwy w systemie Amoeba brzmia: amoeba1, amoeba2, amoeba3). Standardowym systemem wykorzystywanym na tych trzech komputerach jest jednak Linux, wiec uzytkownik Amoeby aby uruchomic Amoebe musi najpierw zresetowac komputer i nastepnie w programie Lilo jako system do uruchomienia wybrac Amoebe. Wszystkie te komputery maja procesor 486, 8 MB RAM i twarde dyski. Dyski te nie sa jednak wykorzystywane do przechowywania jakichkolwiek plikow Amoeby, wyjawszy Lilo. Krotki boot manager Amoeby oraz kernel znajduja sie na dyskietkach umieszczonych na stale w stacji dyskow.

Piaty komputer nazwany router pelni role pomocnicza. Jest to, znajdujacy sie w pok. 4082 (maszynownia sieci) PC 386 nie wyposazony w dysk twardy i startujacy z dyskietki.

Komputerami przeznaczonymi do pracy dla studentow sa amoeba1, amoeba2 i amoeba3.

Siec

Wszystkie komputery pracujace z systemem Amoeba wyposazone sa w karty sieciowe, zas protokolem uzywanym do komunikacji miedzy nimi jest FLIP. PC amoeba1-3 stojace w pracowni 4081 podlaczone sa do sieci, ktorej numer w protokole IP jest 148.81.15.0, zas komputer amoeba stojacy w sali 4048 przylaczony jest do sieci o numerze IP 148.81.12.0. Sieci te poloczene sa przez wydzialowy router TCP/IP, ktory obsluguje ramki protokolu IP, ale nie obsluguje protokolu FLIP. Wymusilo to zastosowanie dodatkowego komputera, nazwanego router. Posiada on 2 karty sieciowe: jedna z nich przylaczona jest do sieci 148.81.15.0, a druga do 148.81.12.0 i pelni role specjalnego routera dla protokolu FLIP.

Cala wydzialowa instalacja Amoeby jest widoczna w Internecie pod wspolnym adresem amoeba.mimuw.edu.pl. (nr. IP 148.81.12.49), nie sa natomiast widoczne poszczegolne jej komputery. Jest to spowodowane tym, ze serwer TCP/IP dziala na tylko jednym komputerze: amoeba, zatem pozostale komputery z systemem Amoeba nie posiadaja adresu IP i nazwy w DNS. Niemozliwe jest zatem bezposrednie polaczenie np. telnet-em do komputera router lub amoeba1. Nalezy tu jednak zwrocic uwage na fakt, iz trzy komputery z sali 4081 moga pracowac zarowno jako czesc Amoeby, jak i pod systemem Linux. W tym drugim przypadku beda one widoczne w Internecie pod nazwami amoeba01-03, nie ma to jednak nic wspolnego z wydzialowa Amoeba.

Jakkolwiek mozliwa jest praca w systemie za posrednictwem telnet-u, zaleca sie aby przynajmniej jeden z komputerow amoeba1-3 byl w tym czasie wlaczony, gdyz w przeciwnym razie uzytkownik pracujacy zdalnie obciazalby swoimi procesami wylacznie komputer amoeba.

Serwery

Jak powszechnie wiadomo, system Amoeba zbudowany jest w oparciu o mikrojadro pracujace na kazdym z komputerow, oraz o serwery poszczegolnych uslug systemu pracujace na wybranych komputerach. Pomimo zalecen autorow aby rozdzielic serwery pomiedzy kilka maszyn, z powodu ograniczen sprzetowych w wydzialowej instalacji wszystkie wazne serwery zostaly skupione na dzialajacym non-stop komputerze amoeba.

Bullet server

Zadaniem bullet serwera jest udostepnianie plikow. W wydzialowej instalacji jest on uruchomiony na komputerze amoeba. Konfiguracja jest standardowa - wersja wkompilowana w jadro. Uwaga: serwer ten zajmuje zawsze cala dostepna pamiec komputera minus 2 MB - co stanowi znaczne obciazenie dla komputera amoeba.

Soap server

Zadaniem soap serwera jest obsluga drzewa katalogow. W wydzialowej instalacji jest on takze uruchomiony na komputerze amoeba, co zdecydowanie nie jest zalecane przez autorow systemu. Konfiguracja jest standardowa.

Boot server

Kontroluje on na biezaco dzialanie poszczegolnych serwerow na poszczegolnych komputerach. Uruchomiony jest na komputerze amoeba w standardowej konfiguracji.

Run server

Jego zadaniem jest utrzymywanie rownego obciazenia wszystkich procesorow (przeznaczonych do tego celu) procesami uzytkownikow. Uruchomiony jest na komputerze amoeba w standardowej konfiguracji. W tej chwili procesy moga byc przez niego uruchamiane na wszystkich komputerach Amoeby z wyjatkiem router-a. W przeszlosci sprawial on klopoty polegajace na niewykrywaniu ktore z komputerow sa w danym momencie wlaczone a ktore nie. Bylo to spowodowane niepodaniem badz podaniem z blednymi parametrami polecenia makepool.

TCP/IP server

Osbluguje on lacznosc systemu Amoeba z siecia TCP/IP - w tym wypadku z Internetem. Uruchomiony jest na komputerze amoeba w standardowej konfiguracji - wkompilowany w jadro. Numer IP: 148.81.12.49, Maska podsieci IP: 255.255.255.0. Serwer ten wciaz sprawia problemy - prawdopodobnie spowodowane niedopracowanymi ustawieniami dotyczacymi gateway-a IP oraz nadmiernym obciazeniem komputera amoeba

Login server

Umozliwia on zalogowanie sie uzytkownika z konsoli komputera na ktorym jest uruchomiony. W wydzialowej instalacji dziala on na wszystkich komputerach oprocz router-a.

Kernel

W omawianej instalacji wykorzystywane sa 3 rodzaje jadra systemu:
1. Pochodzace ze standardowej dystrybucji uproszczone jadro 'workstation' - na komputerach amoeba1-3. Jadro to umozliwia zalogowanie sie uzytkownika oraz uruchomienie procesow.
2. Pochodzace ze standardowej dystrybucji jadro 'pool' - na komputerze router. Jadro to umozliwia tylko uruchomienie procesow, nie umozliwia natomiast zalogowania sie uzytkownikow.
3. Na komputerze amoeba uzyte jest niestandardowe jadro. Jadro to zawiera bullet serwer oraz IP serwer, oraz umozliwia uruchomienie procesow i zalogowanie sie uzytkownikow. Wlaczenie tych wszystkich mozliwosci do jadra spowodowalo nadmierne zwiekszenie jego rozmiarow, konieczne bylo wiec usuniecie czesci niewykorzystywanego kodu np. obslugi sterownikow SCSI.

Powiazanie z Unixem

Podczas instalacji Amoeby konieczne bylo uzycie sterownika protokolu FLIP na komputerze melkor. Sterownik ten powodowal pewne zaburzenia pracy serwera i zostal wylaczony, w razie potrzeby moglby zostac jednak uzyty ponownie.


Instalacje Amoeby, wstepna konfiguracje oraz przerobke jadra wykonali Krzysztof Kwapien i Piotr Sosnowski.
Konfiguracje shella ksh oraz run serwera wykonal Marcin Bogdanski.

Autorem niniejszego opisu jest Marcin Bogdanski.


Wersja 1.0, Warszawa 21-05-97