Wiecej o Corbie!!!


Obrazek tytulowy

CORBA

Niniejsza strona zawiera informacje dotyczace standardu CORBA. Dane te stanowia uzupelnienie naszego referatu, przygotowanego na seminarium "Systemy Rozproszone".

Menu

  • Co to jest CORBA?
  • Co to jest OMG?
  • Informacje dotyczace referatu
  • Istniejace implementacje standardu CORBA
  • Autorzy referatu

  • Wymienione w dokumencie nazwy produktow i organizacji sa znakami towarowymi (trademarks) badz zastrzezonymi znakami towarowymi (registered trademarks) odpowiednich firm.

    Co to jest CORBA?

    CORBA (w skrocie Common Object Request Broker Architecture) jest standardem dla systemow rozproszonych, opartym o paradygmat obiektowy. Podobnie jak w przypadku obiektowych jezykow programowania, w CORBA podstawowym pojeciem jest obiekt. Traktujemy go jako niezalezna encje, posiadajaca swoje uslugi (ang. services). Tylko poprzez nie mozemy zmienic stan obiektu, badz skorzystac ze zgromadzonych w nim danych.
    Wszystko to oczywiscie znamy z obiektowych jezykow programowania. Jednak CORBA, dodaje do tego jeszcze jedna "nowosc". Obiekty moga znajdowac sie na roznych maszynach i posiadac rozne implementacje. Na przyklad, z programu w C++ mozemy wolac uslugi napisane w SunSoft Hot Java. Oczywiscie, cala rzecz moze "dziac sie" w systemie heterogenicznym. To znaczy, ze oba obiekty moga znajdowac sie na roznych maszynach. Co wiecej, dany obiekt moze byc podzielony pomiedzy kilka maszyn, badz stanowic abstrakcje calego systemu komputerowego. Znane sa przypadki "pakowania" starych systemow typu mainframe w obiekty CORBA (na przyklad po to aby przygotowac dla nich interfejs graficzny).
    CORBA rozwija sie bardzo dynamicznie. W sklad konsorcjum odpowiedzialnego za rozwoj standardu (OMG), wchodza najwieksze swiatowe firmy. Gotowe jest juz kilkanascie implementacji standardu oraz wiele narzedzi umozliwiajacych tworzenie aplikacji.

    Co to jest OMG?

    OMG (Object Management Group) jest miedzynarodowa organizacja promujaca zastosowanie technologii obiektowych w rozwijaniu oprogramowania. Podstawowym tematem, nad ktorym pracuje omawiana instytucja, jest rola obiektowosci w rozproszonych systemach heterogenicznych, a celem - rozwoj standardu, umozliwiajacego przygotowywanie aplikacji dzialajacych na mozliwie jak najszerszej liczbie platform. Czlonkami OMG jest ponad 500 organizacji, w tym najwieksze firmy software'owe (oprocz Microsoft). Wymienimy tylko kilka z nich.

    Uwaga:
    Ponizsza lista, umozliwia przejscie do glownych stron WWW, niektorych z wymienionych firm. Lista odnosnikow do, proponowanych przez dane instytucje, implementacji standardu CORBA, znajduje sie ponizej.


    Informacje o referacie

    Ze wzgledu na liczbe referentow oraz strukture informacji, ktore chcemy przekazac, nasze wystapienie zostalo podzielone na trzy czesci:
    1. Wstep do standardu CORBA (referuje Wojciech Ozimek)
    2. Struktura Object Brokera (referuje Mikolaj Centka)
    3. Pozostale elementy standardu(referuje Aleksander Jachowicz)
    Pierwszy referent przedstawi ogolne cele i idee standardu. Opowie takze o modelu obiektowym lezacym u podstaw CORBA (Core Object Model), oraz o dostepnych implementacjach. Drugi z nas opowie, o glownym elemencie kazdej implementacji - Object Brokerze. Zadanie Aleksandra takze nie bedzie banalne, jego celem bedzie przedstawienie jak wygladaja pozostale elementy mechanizmu: klienci, implementacje i interfejsy obiektow. Zapraszam do wysluchania naszego referatu.

    Uwaga:
    Uzupelnieniem naszego wystapienia i materialem na podstawie ktorego je przygotowalismy, jest specyfikacja standardu CORBA 2.0, ktora mozna "sciagnac" z serwera WWW organizacji OMG: http://www.omg.org


    Wybrane implementacje standardu CORBA

    Ponizej podajemy liste miejsc w ktorych mozna uzyskac informacje o implementacjach standardu Nie sa to wszystkie implementacje standardu. Zapraszamy do wlasnych poszukiwan. Najprostsza droga, to skorzystanie z jednego z serwisow do wyszukiwania informacji (np. AltaVista).

    Autorzy referatu