Poczatki interakcyjnego Webu (WAPI i weblety).

referuja: Erwin Dzienis i Marcin Wisniewski.


VIS

VIS jest narzedziem sluzacym wizualizacji danych powstalych w wyniku realizacji Visible Human Project. Po raz pierwszy rozszerzono wtedy funkcjonalnosc przegladarki webowej o aplikacje osadzona na jej stronie. Aplikacja byla dwuczesciowa i zawierala motor obliczeniowy pracujacy na zdalnej maszynie, ktora oferowala swoja moc obliczeniowa slabszym klientom. VIS dal poczatek planom osadzania obiektow i zwiazanych z nimi aplikacji na stronach WWW.

WebRouser.

Do realizacji VIS'a potrzebne bylo rozszerzenie funkcjonalnosci istniejacych wtedy na rynku przegladarek. Wybor padl na Mosaica. Po dodaniu mu obslugi WAPI i wbudowaniu reakcji na znaczniki LINK, GROUP, EMBED oraz po dolozeniu obslugi nowego formatu obrazkow (MetaMAP) nowy produkt zyskal nowa nazwe WebRouser. Dwa pierwsze znaczniki pozwalaly na modyfikacje przez strone www wygladu przegladarki (jej klawiszy i menu). Trzeci znacznik sluzyl osadzaniu dokumentow z zewnetrznych aplikacji. Komunikacje z taka aplikacja zapewnialo wlasnie WAPI. Dodatkowa interakcja przyszla wraz z obrazkami, ktore mogly dynamicznie zmieniac swoje kolory reagujac na ruchy myszy.

WAPI.

Aby zapewnic wzajemny kontakt zewnetrznej aplikacji i przegladarki wymyslono WAPI zawierajace funkcje pozwalajace na komunikacje za pomoca komunikatow przypominajacych informacje MIME. Funkcje byly dostepne jako biblioteki dla programistow c/c++ pod X-Windows. Nie trzeba bylo nic wiecej niz standardowy kompilator c/c++ i przegladarka rozumiejaca WAPI. Funkcje pozwalaly dzielic bufory (np. obraz ekranu) i sprawialy, ze GUI aplikacji bylo obslugiwane przez przegladarke.

Patent.

Ludzie piszacy VIS utworzyli firme Eolas, ktora w polowie 1994 roku zlozyla wniosek patentowy na tworzenie stron www zawierajacych implementacje algorytmow pozwalajacych na dynamiczna, dwustronna komunikacje klienta i serwera HTTP. Sprawa ciagnie sie do dzisiaj. W planach firmy pojawily sie sformulowania, ze oplaty patentowe pobierano by tylko od firm komercyjnych. Sformulowanie wniosku jest jednak tak szerokie, ze wlasciwie wszystkie nowoczesne strony zostalyby objete prawami patentowymi, wiec caly swiat musialby placic Eolasowi (z uzytkownikami Javy wlacznie).

Tcl / Tk

Interpreter tego skryptowego jezyka jako plug-in w przegladarce WWW mogbly byc alternatywa dla Javy. Jego zalety to latwosc nauczenia, szybkosc tworzenia, testowania i poprawiania aplikacji, a zwlaszcza niezaleznosc od sprzetu. Wada jest powolnosc, ale istnieje mozliwosc osadzania programow napisanych w C/C++, oraz mozna latwo chronic zasoby przy wykonywaniu apletow budzacych watpliwosci co do bezpieczenstwa.

Tutaj jest plug-in do uruchamiania skryptow tcl/tk dla Netscape Navigatora. Przyklady sa natomias w tym miejscu i w tym .

Spynergy

Srodowisko do tworzenia aplikacji napisanych w Tcl / Tk. Dzieki technice drag-and-drop napisanie programu wykorzystujacego GUI jest bardzo proste. Dodatkowa zaleta tego srodowiska jest mozliwosc oprogramowania zarowno apletu klienta jak i apletu serwera, a dzieki wbudowanemu w program kodowi do tworzenia baz danych i mozliwosci wykorzystaniu Spynergy jako serwera, napisanie systemu informacyjnego zajmuje bardzo malo czasu.

WebOS

Projekt wirtualnego systemu umozliwiajacego tworzenie efektywnych i zwartych programow. Bylby on duzym krokiem w kierunku przeksztalcenia Weba w sprawne srodowisko dla aplikacji skladajacych sie z wielu rozproszonych elementow. Niektore zalozenia wydaja sie bardzo ciekawe np. pelna obiektowosc, zorientowanie graficzne, a przy tym dostatecznie szybkie dzialanie nawet na najprostszych platformach sprzetowych. Dzieki wbudowanym obiektom do obslugi wyrafinowanych aplikacji kod napisanego edytor WYSIWYG moze zajmowac tylko kilka KB.

Tutaj mozna dowiedziec sie wiecej o produktach firmy Eolas.