Systemy Rozproszone, Seminarium 11.XII.97, Leszek Gryz

Czwartek, g. 12.15

Java Remote Method Invocation

Systemy rozproszone wymagaja mozliwosci wspoldzialania ze soba programow dzialajacych w roznych przestrzeniach adresowych, na roznych komputerach i systemach operacyjnych. Do prostej komunikacji mozna wykorzystywac mechanizm gniazd, jednak wymaga on od tworcy systemu dbania o szczegoly komunikacji, kodowania i dekodowania komunikatow itp. co w znacznym stopniu utrudnia jego prace i powoduje, ze w systemie powstaje wiele bledow.

Alternatywa dla gniazd jest mechanizm zdalnego wywolywania procedur (RPC), ktory komunikacje sprowadza do poziomu procedur. Nie trzeba juz poswiecac czasu na oprogramowanie protokolow sieciowych. Jednak ten mechanizm nie sprawdza sie w systemach rozproszonych obiektow.

Z pomoca przychodzi nam zdalne wywolywanie metod (RMI). Dzieki niemu wywolywanie metod na obiektach zdalnych i lokalnych niczym sie nie rozni (zachowana semantyka Javy), mozemy przekazywac obiekty jako parametry lub otrzymywac je jako wyniki metod. RMI zapewnia takze rozproszone oczyszczanie pamieci (distributed garbage collection), dynamiczne ladowanie klas, zapewnia bezpieczne srodowisko Javy itp. RMI ulatwia takze prace administratorow, poniewaz rozproszony system moze byc zlokalizowany na jednej maszynie, z ktorej inne komputery pobieraja odpowiednie klasy i je wykonuja. Ulatwia to skalowalnosc i pielegnacje systemu

Plan wystapienia:

Zrodla

Autor: Leszek Gryz