Systemy Rozproszone - Seminarium
Seminarium z Systemow Rozproszonych
9 pazdziernika 1997, godz. 12:15, sala 3150


Modelowanie, projektowanie i symulacja schowkow WWW

Adam Wierzbicki
adamw@icm.edu.pl

Termin ``schowek WWW'' jest skrotowym tlumaczeniem angielskiego okreslenia: ``caching proxy server''. Czescia rozwoju WWW stala sie ewolucja strategii umieszczania dokumentow w schowkach i replikacji dokumentow.

Celem pracy jest opracowanie projektu skalowalnego schowka WWW. W zadnej z poprzednich prac na ten temat istniejacych w literaturze nie zostal przedstawiony model dzialania schowka, a opisywane projekty oparte byly najczesciej na intuicji badz doswiadczeniu ich autorow. Istniejace serwery i schowki WWW nie sa tez w pelni nowoczesne -- choc sa to niezmiernie sprawne programy, to ich konstrukcja jest scentralizowana i nie jest latwo skalowalna.

W pracy opisany jest model kolejkowy schowka WWW oraz projekt skalowalnego, rozproszonego schowka wraz z algorytmem rownowazenia obciazenia. Na podstawie zapisow dzialania schowkow ustalane sa parametry modelu oraz sprawdzane niektore zalozenia modelu. Poprzez analize modelu oraz przy uzyciu symulacji badana jest zaleznosc czasu reakcji schowka od wzrostu obciazenia i wrazliwosc czasu reakcji na parametry takie jak przepustowosci sieci, szybkosc dysku i czestosc trafien.

W oparciu o model budowany jest symulator schowka. W konstrukcji symulatora wykorzystano wyniki badania rozkladu popularnosci, rozmiaru i czestosci trafien (ktora jest miara zmiennosci) dokumentow WWW. Symulator sluzy do oceny algorytmu rownowazenia obciazenia.

Przeprowadzony jest eksperyment badajacy algorytm filtrujacy, ktory umieszcza dokumenty w skladowych schowka, implementujacych rozproszona pamiec operacyjna. Wynikiem eksperymentu jest ocena sposobu rozdzialu dokumentow pomiedzy skladowe rozproszonego schowka zapisujace dokumenty na dyskach. Wynikiem pracy sa rowniez propozycje testow prototypowej implementacji projektu, oparte na wynikach symulacji i analizy modelu.