Systemy Rozproszone - seminarium 19. listopada 1998, godz. 12:15

XML - przyszlosc Internetu

 
Dla wielu ludzi przegladarka jest ważniejszym narzedziem pracy niz edytor tekstów. Jednak chyba kazdy z nas natkna sie na tego rodzaju problemy podczas korzystania z AltaVisty lub TheStreet: 
     
  • Szukamy ksiazki autorstwa Woody'ego Allena, a dostajemy ksiazke na temat Woody'ego Allena.
  • Ogladajac tabele z kursami akcji, chcemy posortowac ja wedlug wskaznika ryzyka. Co zrobic? Musimy poprosic serwer o nowa strone i cierpliwie na niz poczekac, a przeciez wystarczyloby przestawić kilka wierszy...
  • A jesli chcielibysmy zobaczyc powyzsze tabele w formie wykresu? Tym razem serwer musi nam przeslac caly rysunek, choć mamy wszystkie dane potrzebne do jego utworzenia!
Powodem naszych klopotow jest fakt, ze przegladarka WWW nie wie, co oznaczaja informacje, które wyswietla. Jest tak dlatego, ze jezyk HTML, w którym te informacje sa zapisane, jest zbyt ubogi zeby przekazac znaczenie danych. Potrafi on jedynie podac sposob ich wizualizacji. 

Lekarstwem na te problemy (i wiele innych) jest XML, czyli Extensible Markup Language. Jest to jezyk uzupeeniajacy i rozszerzajacy HTML, opracowywany wspolnie przez Microsoft, Netscape, konsorcjum WWW i inne firmy. Obsluga XML jest wbudowana w Microsoft Internet Explorer 4.0 i bedzie obecna w nastepnej wersji przegladarki Netscape. Byc moze nastepna wersja pakietu Microsoft Office bedzie uzywac XML jako podstawowy format zapisu dokumentow. 

Dzieki XML mozna oddzielic strukture i logike informacji od sposobu jej wyswietlania. Mozemy na przyklad zaznaczyc fakt, ze Woody Allen jest autorem, a nie bohaterem jakiejs ksiazki. Oddzielnie opisujemy jak pokazywac nasze dane. Dzięki temu jedna strone napisanc w XML mozemy ogladac na rozne sposoby - na przyklad jako wykres, tabele lub drzewo. 

O tych wszystkich rzeczach bedzie mowa na seminarium z Systemów Rozproszonych - 19. listopada 1998,, godz. 12:15. Jesli naprawde nie mozecie przyjsc, polecamy www.microsoft.com/xml, a w przyszlosci równiez strone rainbow.mimuw.edu.pl/~mg146490/xml, na ktorej beda pojawiac sie nowe informacje na tematy zwiazane z przyszloscia Internetu.

 
Dionizy Borun i Michal Gruszczynski
db153543@rainbow.mimuw.edu.pl , michal.gruszczynski@students.mimuw.edu.pl