Seminarium Systemów Rozproszonych

29 października 1998



Ciekawostki

  1. G. Gawron, J. Wawszczak:
    Internet 2: cele, możliwości, rozwiązania techniczne.
  2. K. Ostrowski, G. Całkowski:
    ARCH: Programming Tools for Concurrent and Parallel Software Development
  3. A. Wasylewski:
    Jini jest projektem badawczym Sun Microsystems, którego celem jest uproszczenie komunikacji sieciowej obejmującej urządzenia, dane, programy i osoby - wszystko, co ma do zaoferowania dowolnego rodzaju usługi i może stać się częścią sieci Jini. Podstawową ideą jest zastosowana do sieci metafora sygnału telefonicznego: urządzenie jest gotowe do pracy natychmiast po włączeniu do sieci i informuje o tym użytkownika. Sieć Jini jest federacją współpracujących ze sobą maszyn wirtualnych Javy.
    Strona Jini
  4. D. Grzegórski:
    Zamierza mówić o komputerach amorficznych. Jest to taki model obliczeniowy, w którym duża liczba zawodnych ("unreliable") procesorów, o niewielkich rozmiarach (docelowo: wielkości ziarnka piasku) i niewielkiej mocy obliczeniowej współpracuje ze sobą dla osiagnięcia wyznaczonych celów. Każdy procesor komunikuje się (przy użyciu zawodnych łącz) z pewną liczba sąsiadów, a topologia połączeń nie jest z góry znana. Oprócz problemów technicznych, które kiedyś bedą musiały zostać rozwiązane, pojawiają sie nowe problemy algorytmiczne, badane obecnie np. w MIT. Przewidywane zastosowanie takich komputerow to np. "inteligentna" farba, wykrywająca wibracje/pęknięcia pokrytego nią materialu, kosztująca niewiele wiecej od zwykłej farby.
    Amorphous Computing HomePage, inna ciekawa strona
  5. Kamil Jońca:
    Zamierza mówić o kompilatorach generujących kod działający w systemach czasu rzeczywistego. W takich kompilatorach należy uwzględnić następujące rzeczy: konstrukcje językowe (np. every(25) do ...), ograniczenia językowe (niemożność uruchomienia while - nie wiadomo jak długo taka pętla będzie się wykonywać, zakaz rekursji), wyliczanie czasu wykonania kodu, jak kompilator ma być informowany o rzeczach, które również zjadają czas, a są domeną systemu operacyjnego (przerwania) itp.