LinuxBIOS - prawdziwy system operacyjny jako BIOS


Wstęp

Czym jest LinuxBIOS?

LinuxBIOS to nieco zmodyfikowany system operacyjny Linux zainstalowany jako BIOS na popularnych komputerach. Nie różni się on bardzo od samego Linuksa, jest to dodatkowe 500 linii kodu w asemblerze i 5000 w C.

Historia

Prace nad projektem LinuxBIOS rozpoczęły się zimą 1999 roku w Advanced Computing Laboratory w Los Alamos National Laboratory. Pomysłodawcą był Ron Minnich, a system rozwijali dwaj studenci (James Hendricks i Dale Webster). Od tego czasu, dzięki publicznej dostępności kodu, do rozwoju przyczyło się wielu ludzi.

Całe przedsięwzięcie LinuxBIOS jest sponsorowane przez Instytut Informatyki Los Alamos i Biuro Nauki Departamentu ds. Energii w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Zastosowania

LinuxBIOS powstał, by ułatwić zarządzanie komputerami połączonymi w klaster. Dlaczego zwykły BIOS nie wystarczał? Otóż według twórców systemu LinuxBIOS, standardowy BIOS wymaga dyskietek i dysków twardych, urządzeń wysoce zawodnych, by uruchomić system operacyjny. Poza tym, nie jest przystosowany do obsługi nowych, nietypowych urządzeń, działa powoli, występują w nim błędy, a jego konfiguracja jest bardzo niewygodna. W wypadku konieczności zmiany konfiguracji ponad stu komputerów w klastrze, występuje poważny problem - jak tę czynność zautomatyzować? Rozwiązaniem jest właśnie LinuxBIOS, który pełnym systemem operacyjnym, uruchamianym przy włączaniu komputera.

Lista klastrów używających LinuxBIOS znajduje się pod adresem http://www.linuxbios.org/clusters/index.html

Co potrafi LinuxBIOS?

Lista możliwość tego systemu jest długa i obejmuje przede wszystkim:

Wspierane płyty główne

LinuxBIOS nie jest, niestety, możliwy do zainstalowania na komputerze z dowolną płytą główną. Dzieje się tak z wielu powodów:

Lista wspieranych płyt głównych znajduje się na stronie internetowej http://www.linuxbios.org/status/index.html

Kod źródłowy systemu LinuxBIOS

Kod źródłowy systemu LinuxBIOS jest dostępny przez CVS na serwerze sourceforge.net. Może go obejrzeć przez interfejs WWW dostępny pod adresem http://cvs.sourceforge.net/viewcvs.py/freebios.

Gdzie znaleźć dodatkowe informacje?

Najlepszym źródłem informacji dotyczących systemu LinuxBIOS jest strona http://www.linuxbios.org


[Wstecz]  [Dalej]  [Główna]