next up previous contents
Next: Podstawy Up: ReiserFS Previous: Streszczenie   Spis rzeczy

Subsections

Wstęp

Powstanie projektu

ReiserFS (Reiser File System, w skrócie Reiser) powstał w roku 1996. W odróżnieniu od większości tego typu projektów, które są rozwijane na innych systemach operacyjnych i dopiero z czasem adaptuje się je na potrzeby ,,pingwinka'', Reiser został napisany zupełnie od zera specjalnie dla Linuxa. Jego twórcą związanym z projektem przez cały czas jest Hans Reiser (jak łatwo się domyślić od jego nazwiska pochodzi nazwa systemu).

Licencja i finansowanie

ReiserFS jest rozpowszechniany jako opensource na licencji GPL.

Projekt jest finansowany przez kilka firm tworzących oprogramowanie dla Linuxa. Najważniejszym z nich jest SuSe, w której to firmy dystrybucji Reiser jest domyślnym systemem plików (podobnie jak w Lindows i Gentoo). Poza tym sponsorowany jest także przez DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency). Wymusza to na twórcach Reisera (zwłaszcza współfinansowanie przez wojsko) zachowanie najwyższych standardów niezawodności, rozszerzalności oraz przejrzystości kodu.

Ciekawą informacją jest, iż dysponując odpowiednią sumą pieniędzy można współfinansując projekt, zlecić stworzenie np. dodatkowej wtyczki (plugin) realizującej użyteczną dla nas funkcjonalność, która jeśli wyrazimy taką chęć zostanie włączona do głównego wydania systemu.

Obecna wersja

Obecnie najnowszą dostępną wersją Reisera jest 3.6. Wersja to została oficjalnie uznana za zamkniętą, w związku z czym nie są już w niej dokonywane żadne zmiany poza usuwaniem zgłaszanych błędów (od połowy 2003 roku ilość tych modyfikacji jest znikoma, co świadczy o stabilności i niezawodności tej wersji). W związku z zamknięciem wersji nie jest przewidywane dostosowanie jej dla potrzeb jądra Linuxa z serii 2.6. Można za to spodziewać się ukazania już wkrótce finalnej 4 wersji ReiserFS. Prace nad nią są w obecnej chwili właściwie ukończone (są dostępne wyczerpujące testy wydajnościowe porównujące omawiany system z Ext2, Ext3, JFS oraz XFS).

Według zapowiedzi autorów ma to być najwydajniejszy system plików ogólnego zastosowania dla Linuksa.


next up previous contents
Next: Podstawy Up: ReiserFS Previous: Streszczenie   Spis rzeczy
Elżbieta Krępska 2004-01-19