VMWare


VMWare jest produktem służącym do definiowania wirtualnej maszyny (jednej lub więcej). Owa tworzona 'maszyna' dostaje swoje własne zasoby - pamięć, przestrzeń dyskową, dostęp do urządzeń (niekoniecznie do wszystkich), itp. Ogólna zasada jest taka, że jest to jakby osobne, samodzielne urządzenie. Jakby drugi komputer w okienku. Na tej maszynie można zainstalować system operacyjny (inny niż na maszynie - matce) i w pełni (modulo ilość dostępnych zasobów) z niego korzystać.

Ogólne zasady są takie:



Uwagi dodatkowe (o których warto pamiętać):

  1. Przy instalacji Linuxa na wirtualnej maszynie warto pamiętać, że przeważnie wirtualne dyski są rozpoznawane jako urządzenia podłączone przez interfejs SCSI. To oznacza, że montować należy /dev/sda1, a nie /dev/hda1. Warto też pamiętać, że dostęp do tych plików z poziomu systemu - matki jest w zasadzie niemożliwy. Są one bowiem 'uwięzione' w pliku np 'kutyjka.vhd'.

  2. Przy tworzeniu wirtualnej maszyny warto określić, jaki system operacyjny będzie na niej funkcjonował. Nie jest to przymus, ale szansa na wyeliminowanie głupich potknięć.

  3. Na maszynie wirtualnej jest możliwość kozystania z bootowalnych nośników pamięci ze wszelkimi tego dobrodziejstwami. W szczególności jest możliwość używania Knoppixa i innych systemów bootowalnych. Warto jednak pamiętać o ich zasobożerności (tworzą one własny ramdisk, który choć szybki, zabiera sporo pamięci, w którą maszyny wirtualne rzadko obfitują).

  4. Należy pamiętać, że procesorów mamy w komputerze tylko tyle, ile mamy. Ten zasób może okazać się bardzo cenny, gdy działa kilka maszyn wirtualnych wykonujących jednocześnie skomplikowane czynności.

  5. Maszyna wirtualna pozwala na odprężenie się, kiedy kompilujemy jądro systemu operacyjnego. W tym czasie zamykamy VMWare'a do ikony i rozkoszujemy się np fimem albo muzyką, dostarczaną nam przez aplikację działającą na systemie macierzystym.

  6. Ustawienia maszyny wirtualnej można zmieniać, kiedy jest już ona stworzona. Można po kilku uruchomieniach np stwierdzić, że brakuje pamięci i przydzielić kolejną porcję. Ważne: konieczny na to jest restart wirtualnej maszyny!

  7. Przenośność. Przeniesienie wirtulanej maszyny na inny komputer ogranicza się do zainstalowania na nowym sprzęcie emulatora, przekopiowania plików z dyskami i ustawieniami i załadowania ich na nowej platformie.



Moje największe traumy (czyli czego nie należy robić...):




Linki zewnętrzne

Strona Wikipedii o VMWare
Dokumentacja VMWare (on-line)
Dokumentacha VMWare (PDF)
Sekcja VMWare Download
Strona polskiego developera VMWare
VMWare - poradnik dla użytkownika
Oficjalna strona prezentacji z SO