Subsections


5 Zastosowania

Od początków swego istnienia, system LSP (w różnych wersjach) znalazł zastosowanie w kilku projektach. Część z nich stale jest w użyciu i nadal jest rozwijana. Ten rozdział zawiera opis tych zastosowań.

1 Raporty Keystone

Pierwsze zastosowanie, a właściwie pierwotny cel, dla którego zrealizowano projekt LSP, to generator raportów z bazy systemu Keystone. Generator powstal w firmie RG Studio i obecnie już nie jest wykorzystywany.

Keystone jest to narzędzie firmy Stonekeep służące do obsługi tzw. Trouble Tickets, czyli zgłoszeń awaryjnych. Niestety, możliwości tworzenia raportów dostępne w systemie Keystone są dość ubogie i konieczne okazało się dostarczenie zewnętrznego narzędzia.

Pierwsza wersja LSP zastosowana w tym projekcie zawierała minimalny zestaw konstrukcji języka, pozwalający na definiowanie dość złożonych raportów oraz zapisywanie dokumentów w formatach HTML, PDF i jako czysty tekst.

2 System CSM

CSM (ang. Customer Service Management - system wspomagania serwisu) realizowano w firmie 7Bulls.com, dla firmy Ericsson Polska. Jest to w pełni funkcjonalny system typu CRM (ang. Customer Relations Management), z rozbudowanymi możliwościami generowania raportów i statystyk oraz bardzo zaawansowanym modelem zgłoszeń serwisowych. Rys. 5.1 przedstawia główny ekran systemu, tj. listę zgłoszeń (dane pochodzą z testowego systemu CSM).

Rysunek 5.1: Ekran główny (lista zgłoszeń) systemu CSM
Image csm1.png

W tym zastosowaniu LSP stanowi kluczowy element systemu, cała aplikacja napisana jest w języku LSP i korzysta z własnej bazy danych. Wersja LSP zastosowana w CSM jest bardzo zbliżona do prezentowanej w tej pracy. Dzięki zastosowaniu LSP, składniki systemu mogą być zmieniane przez administratora systemu, bez udziału programisty. Umożliwia to XML i przejrzysta struktura aplikacji. Bardzo proste są także zmiany wyglądu całości serwisu.

Wykorzystanie LSP uprościło również zrealizowanie zaawansowanych funkcji systemu:

System jest nadal wykorzystywany przez kilkuset pracowników i klientów firmy Ericsson. Od blisko roku, od czasu zakończenia ostatnich rozszerzeń systemu, nie miała miejsca żadna awaria. Po zakończonym sukcesem wdrożeniu CSM w firmie Ericsson Polska, został on również wdrożony w firmie Ericsson Enterprise oraz w 7Bulls.com. W obu zastosowaniach wymagane były niewielkie zmiany, wynikające z różnych wymagań każdej z firm, jednakże wszystkie działają w tym samym, nie zmodyfikowanym środowisku LSP.

3 System ASP

ASP został zrealizowany (podobnie jak i system CSM) w 7Bulls.com dla firmy Ericsson Polska. Jest to system wspomagania obsługi firm partnerskich (podwykonawców usług). Celem systemu było umożliwienie tym firmom informowania o postępach nad ich pracami przez Internet.

Wykorzystując możliwości rozszerzeń zapewniane przez LSP, system ASP umożliwia między innymi autoryzację za pomocą kluczy sprzętowych SecurID firmy RSA, poza standardową autoryzacją hasłem. System jest dwujęzyczny, wszystkie polskie i angielskie opisy są przechowywane w bazie danych i można je zmieniać z poziomu samej aplikacji. Dzięki zastosowaniu tej techniki wersje językowe są od siebie zupełnie niezależne.

System nadal jest wykorzystywany przez pracowników firmy Ericsson oraz kilkudziesięciu firm współpracujących.

4 MovieDB

MovieDB to zrealizowana na własny użytek, w pełni funkcjonalna internetowa baza danych filmów, służąca do katalogowania własnej wideo/płytoteki. System przede wszystkim umożliwia przechowywanie informacji o posiadanych filmach na różnych nośnikach, wraz z podstawowymi informacjami na ich temat (rodzaje -- np. DVD, VHS, VideoCD, DivX, wersje językowe itd.). Możliwe jest też tworzenie własnej listy użytkowników i korzystanie z niej do oznaczania wypożyczonych pozycji.

System umożliwia przechowywanie danych na temat wielu katalogów w jednej bazie danych i strukturalne ich grupowanie (np. według właściciela czy też innych kryteriów). Dzięki możliwościom autoryzacyjnym LSP, system sam dba o uprawnienia do modyfikacji bądź przeglądania katalogów.

Rysunek 5.3: MovieDB: Dane filmu oraz jego opis
Image moviedb.png

Bardzo ciekawą możliwością systemu są opisy każdej z pozycji, przechowywane w formacie XML. Opisy te mogą zawierać informacje o obsadzie danego filmu oraz recenzje i opinie użytkowników. Ponieważ takie informacje trudno wpisywać ręcznie, dodatkowo dostępne jest narzędzie umożliwiające pobranie opisu z bazy danych IMDB (ang. Internet Movie Database, dostępne pod adresem http:www.imdb.com). Dzięki zastosowaniu XML, dane te mogą być (w całości lub w części) w prosty sposób wykorzystane w kolejnych wersjach programu (na przykład do wyszukiwania filmów według reżysera, aktorów itp.). Opisy są formatowane za pomocą procesora XSLT. Wynik działania tej funkcji można obejrzeć na rys. 5.3.

Aplikacji używam osobiście i (ze względu na ciągłe zmiany i poprawki) na razie nie udostępniałem jej publicznie. Choć jest to opinia subiektywna, uważam, że system działa bardzo sprawnie i bardzo ułatwia zorientowanie się we własnej kolekcji filmów. Na pewno jest to znacznie wygodniejsze niż wszelkie wcześniejsze próby tworzenia spisu w formie pliku tekstowego lub papierowej listy. Kod tej aplikacji jest dołączony jako przykład razem z kodem źródłowym LSP, niebawem zamierzam także udostępnić ją wszystkim chętnym wraz z całym środowiskiem LSP.

5 Baza bibliograficzna Uniwersytetu Warszawskiego

System bibliografii Uniwersytetu Warszawskiego został zrealizowany przez ICM i jest dostępny pod adresem http:bibliografia.icm.edu.pl.

System ten umożliwia katalogowanie publikacji pracowników naukowych zatrudnionych na wszystkich wydziałach uniwersytetu. Dzięki temu po raz pierwszy informacje te, dotychczas rozproszone w kartotekach poszczególnych wydziałów i najczęściej w ogóle niedostępne, są zebrane w jednej bazie danych i dostępne w postaci elektronicznej.

Rysunek 5.4: Bibliografia UW: Raport KBN
Image bib2.png

Baza umożliwia przeszukiwanie danych według różnych kluczy oraz generowanie różnego rodzaju raportów, w tym bardzo istotnego raportu dla KBN (patrz rys. 5.4), będącego podstawą oceny działalności jednostki naukowej. Dzięki wykorzystaniu bazy bibliograficznej, raporty te można przygotować znacznie szybciej, znacznie zmniejsza się też liczba popełnianych błędów.

System LSP początkowo służył tylko do generowania kilku prostych raportów w głównej części serwisu (część ta dostępna jest tylko dla pracowników i służy przede wszystkim do wprowadzania danych). Główna część programu jest zupełnie niezależna od LSP, warstwa komunikacyjna to kilka wierszy kodu. Wykorzystano LSP, ponieważ środowisko rozwoju aplikacji użyte do realizacji całości serwisu przeznaczone było tylko do tworzenia i obsługi formularzy HTML i nie nadawało się do generowania dokumentów.

Rysunek 5.5: Bibliografia UW: Wynik wyszukiwania
Image bib1.png

Obecnie (od blisko roku) w ramach systemu bibliograficznego działa publicznie dostępna przeglądarka publikacji, zrealizowana w całości z użyciem technik LSP. W pracy nad tą aplikacją wykorzystano w pełni najbardziej zaawansowane możliwości środowiska LSP, wszystkie dokumenty tworzone są z użyciem procesora XSLT, a dane przechowywane są jako dokumenty XML w relacyjnej bazie danych (MySQL). Dzięki zastosowaniu buforowania, system jest naprawdę bardzo wydajny, bez przeszkód mogą z niego korzystać setki użytkowników naraz. Interfejs przeglądarki jest podobny do typowych wyszukiwarek internetowych, dzięki czemu jest ona dość łatwa w obsłudze (rys. 5.5 przedstawia wynik przykładowego wyszukiwania).

Przeglądarka publiczna jest także obecnie wykorzystywana do tworzenia raportów KBN -- dzięki zastosowaniu innej bazy danych i usunięciu warstwy pośredniej, raporty te generują się znacznie szybciej niż w starym systemie. Dzięki zastosowaniu LSP raport ten można otrzymać w postaci dokumentu HTML, jak również arkuszy Excela oraz plików tekstowych (umożliwiających eksport danych do programu Ankieta Jednostki).

System bibliografii jest stale rozwijany, zarówno aplikacja do zarządzania publikacjami, jak i przeglądarka publiczna (w miarę dostępnego czasu i środków). W przyszłości planowana jest migracja całości aplikacji do LSP, celem zwiększenia wydajności i uproszczenia pracy z systemem.

Kod publicznej przeglądarki jest dołączony do pracy jako jedna z przykładowych aplikacji wraz z kodem źródłowym LSP.