Na zakończenie przypominamy, definicję systemu operacyjnego podaną na początku artykułu:
System operacyjny jest programem, który działa jako pośrednik między użytkownikiem komputera a sprzętem komputerowym. Zadaniem systemu operacyjnego jest tworzenie środowiska, w którym użytkownik może wykonywać programy. [...] Możemy uważać system operacyjny za dystrybutora zasobów. System komputerowy ma wiele zasobów (sprzęt i oprogramowanie), które mogą być potrzebne do rozwiązania zadania. [...] System operacyjny pełni funkcję zarządcy owych dóbr i przydziela je poszczególnym programom i użytkownikom wówczas, gdy są one nieodzowne do wykonywania zadań.
Raczej trudno uznać, że BIOS spełnia tę definicję. Nie umożliwia on uruchamiania programów użytkownika (chyba, że za program użytkownika uznamy program uruchamiany z sektora startowego twardego dysku lub dyskietki), nie spełnia roli dystrybutora zasobów, pełni raczej funkcję pośrednika między systemem operacyjnym a sprzętem. Należy zaznaczyć, że uwagi te dotyczą tylko "tradycyjnych" BIOSów, w pamięci flash BIOS można bowiem umieścić dowolny kod, w szczególności jądro systemu operacyjnego.
Abstrahując od kwestii, czy BIOS jest systemem operacyjnym czy nie, należy zaznaczyć, że będzie on jeszcze długo nieodłącznym elementem każdego komputera osobistego. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu Czytelnik ma lepsze rozeznanie w specyfice i ograniczeniach systemu BIOS.