OpenBIOS to próba implementacji zgodnego ze standardami (szczególnie z normą IEEE 1275-1994) BIOSu o dostępnym dla wszystkich chętnych kodzie.
OpenBIOS będzie mógł być docelowo zainstalowany na jak największej liczbie platform, np. x86, Alpha, AMD64. Ważniejsza wydaje się być jednak jego dostępność w różnego rodzaju urządzeniach przenośnych, gdzie bardzo ważny jest sprawnie działający i dobrze udokumentowany BIOS z publicznymi źródłami.
Na stronie http://www.openbios.info/development/devbios.html można znaleźć informacje o sterowniku dla urządzenia /dev/bios. Jest to moduł do jądra Linuksa, który ułatwia zapisywanie i odczytywanie aktualnego BIOSu. Przy jego pomocy będzie można zainstalować na swoim komputerze np. OpenBIOS.
Aby posiadać takie urządzenie w swoim systemie operacyjnym Linux, należy postępować klasycznie i po pobraniu źródeł wykonać takie operacje:
mknod /dev/bios c 104 0 # ewentualnie dodatkowo c 104 1, c 104 2, jeżeli ma się # inne biosy, np. karty sieciowej lub sterownika SCSI make clean make insmod bios.o
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie http://www.openbios.info - jest to strona główna tego przedsięwzięcia. Tam też znajduje się kod źródłowy systemu.