LinuxBIOS to nieco zmodyfikowany system operacyjny Linux zainstalowany jako BIOS na popularnych komputerach. Nie różni się on bardzo od samego Linuksa, jest to dodatkowe 500 linii kodu w asemblerze i 5000 w C.
Prace nad projektem LinuxBIOS rozpoczęły się zimą 1999 roku w Advanced Computing Laboratory w Los Alamos National Laboratory. Pomysłodawcą był Ron Minnich, a system rozwijali dwaj studenci (James Hendricks i Dale Webster). Od tego czasu, dzięki publicznej dostępności kodu, do rozwoju przyczyło się wielu ludzi.
Całe przedsięwzięcie LinuxBIOS jest sponsorowane przez Instytut Informatyki Los Alamos i Biuro Nauki Departamentu ds. Energii w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
LinuxBIOS powstał, by ułatwić zarządzanie komputerami połączonymi w klaster. Dlaczego zwykły BIOS nie wystarczał? Otóż według twórców systemu LinuxBIOS, standardowy BIOS wymaga dyskietek i dysków twardych, urządzeń wysoce zawodnych, by uruchomić system operacyjny. Poza tym, nie jest przystosowany do obsługi nowych, nietypowych urządzeń, działa powoli, występują w nim błędy, a jego konfiguracja jest bardzo niewygodna. W wypadku konieczności zmiany konfiguracji ponad stu komputerów w klastrze, występuje poważny problem - jak tę czynność zautomatyzować? Rozwiązaniem jest właśnie LinuxBIOS, który pełnym systemem operacyjnym, uruchamianym przy włączaniu komputera.
Lista klastrów używających LinuxBIOS znajduje się pod adresem http://www.linuxbios.org/clusters/index.html
Lista możliwość tego systemu jest długa i obejmuje przede wszystkim:
LinuxBIOS nie jest, niestety, możliwy do zainstalowania na komputerze z dowolną płytą główną. Dzieje się tak z wielu powodów:
Lista wspieranych płyt głównych znajduje się na stronie internetowej http://www.linuxbios.org/status/index.html
Kod źródłowy systemu LinuxBIOS jest dostępny przez CVS na serwerze sourceforge.net. Może go obejrzeć przez interfejs WWW dostępny pod adresem http://cvs.sourceforge.net/viewcvs.py/freebios.
Najlepszym źródłem informacji dotyczących systemu LinuxBIOS jest strona http://www.linuxbios.org