System DFS, będący kontynuacją systemu AFS, był tworzony od 1989r. przez firmę Transarc. System DFS został przyjęty przez Open Software Foundation za podstawę rozproszonego systemu plików w środowisku DCE (ang. Distributed Computing Environment). Główne ulepszenia w stosunku do systemu AFS to:
Architektura systemu DFS podobna jest do architektury AFS (stanowy model klient-serwer,
lokalny system plików klienta jako pamięć podręczna, baza danych położenia woluminów).
Nowością w systemie DFS jest zastosowanie interfejsu v-węzłów w klientach i serwerach, co
umożliwia lepszą komunikację z innymi systemami plików. Ponadto użytkownicy lokalni na serwerze
mają dostęp do systemu plików DFS. Porozumiewanie pomiędzy klientami a serwerami odbywa się
za pomocą protokołu DCE RPC (możliwość używania trybu synchronicznego i asynchronicznego,
uwierzytelnianie przy użyciu mechanizmu Kerberos).
Klienci działają podobnie jak w systemie AFS, znacząco różni się natomiast działanie serwerów, gdyż oddzielono od siebie protokół dostępu do plików z samym systemem plików. Dzięki temu możliwe jest eksportowanie rodzimego systemu plików serwera jak też dostęp do eksportowanego systemu plików aplikacjom na serwerze. Dodatkowe funkcje wspierające woluminy i listy kontroli dostępu dostarcza rozszerzony interfejs vfs, nazywany VFS+, który ma pełne wsparcie systemu Episode.
Zarządca żetonów na serwerze DFS, znajdujący się w warstwie spajającej interfejsu v-węzłów (właśnie tam, aby dobrze działało współistnienie z innymi metodami dostępu do pliku np. przez NFS), zajmuje się utrzymywaniem spójności pamięci podręcznej klientów, a tym samym wspiera UNIXową semantykę dostępu do plików. Są 4 rodzaje żetonów, każdy związany z innymi operacjami na plikach:
Dodatkowe usługi oferowane przez system DFS oprócz eksportera protokołu i zarządcy pamięci to:
System DFS ma wiele udogodnień i korzystnych założeń, które jednak są trudne i skomplikowane w implementacji np. w porównaniu z protokołem NFS (zwłaszcza wcześniejsze wersje).