Podobnie jak w B+ drzewie dane w drzewie ,,tańczącym'' zapisane są wyłącznie w liściach (wersja 4 w przeciwieństwie do poprzedniczki jest pod tym względem konsekwentna), w węzłach znajdują się wyłącznie klucze. To co odróżnia obie struktury to brak ścisłych wymagań co do liczby pozycji w węzłach wewnętrznych dla tej drugiej (nie jest wymagana zajętość co najmniej 50% pozycji). Jak twierdzi autor systemu zmiana struktury danych ma zapewnić wzrost wydajności, kosztem być może nieco większej zajętości przestrzeni dyskowej.
Strukturę drzewa ilustruje następujący rysunek:
Każdy obiekt (item) zapisany w strukturze drzewa ma następującą postać:
Struktura bloku w ReiserFS jest następująca:
Dzięki temu ma zostać znacznie poprawiona efektywność obsługi dużych plików (z czym wersja 3 miała poważne problemy).
Sposób działania WAFL opiszemy zakładając, że chcemy dokonać w jednej atomowej trasakcji, zapisu do dwóch plików. W tym celu wyszukujemy wpisy opowiadające tym plikom. Zapisujemy zlecone bloki w wolnej obszarze dysku, a następnie kopiujemy bloki, w których znajdują się wskaźniki na nadpisane części, przed zapisem aktualizując odpowiednie wskaźniki. Podążając w ten sposób w górę drzewa dojdziemy do sytuacji gdy wystarczy zmiana pojedynczego wskaźnika w celu zatwierdzenia zmian na dysku (być może będzie trzeba zmienić wskaźnik korzenia drzewa systemu plików w superbloku na której znajduje się partycja).
Podejście, które zastosowano ostatecznie w ReiserFS jest podejściem hybrydowym. Cześć operacji wykonywanych jest jak to opisano powyżej, część jest odnotowywana w dzienniku w celu późniejszego zatwierdzenia (dziennik ma postać listy jednokierunkowej do której wskaźnik znajduje się w superbloku).