Xen

Wstecz
Dalej
Indeks

Xen jest przykładem nieco odmiennego podejścia do problemu wirtualizacji architektury Intel x86. Jest to samodzielny mini-system operacyjny dla kompyterów PC, który zawiera w sobie funkcjonalność VMM, która pozwala mu uruchamiać inne systemy operacyjne jako maszyny wirtualne. Komputer wraz z Xen-em de facto tworzy maszynę o nowej architekturze, tj. x86 z interfejsem umożliwiającym wirtualizację.

Działanie Xen-a:

Z uwagi na fakt, że wirtualizowane systemy muszą być świadome tego, że pracują na architekturze z możliwością wirtualizacji, oraz że muszą pracować na innym poziomie uprzywilejowania niż zwykle, konieczna jest ich modyfikacja. W tej chwili dostępne są łatki na systemy Linux 2.4, Linux 2.6 i NetBSD, w przygotowaniu są łaty dla FreeBSD i Plan 9.


Model działania Xen-a

Xen tworzy dla każdego systemu-gościa wirtualną maszynę, zwaną domeną. Jedna z domen jest wyróżniona - uruchamia się wraz z Xen-em, i jest z nim połączona za pomocą interfejsu umożliwiającego kontrolę nad wirtualizacją. Uruchomiwszy na niej system operacyjny, a w nim przygotoane przez programistów Xena narzędzia, możliwe jest zarządzanie innymi wirtualnymi maszynami.

Powyższe podejście wymaga wysiłku związanego z modyfikacją systemu operacyjnego. Jednakże zapewnia wydajność wyższą niż standardowych technik wirtualizacji:

Wróć do góry