Aby zapewnić atomowość operacji, część systemów plików zapożyczyło metodę utrzymywania atomowości operacji (które od tego momentu będziemy nazywać transakcjami) z systemów baz danych. Wykorzystują one do tego celu dziennik zwany też częściej w przypadku systemów plików kroniką. Kronika jest miejscem, gdzie system plików zapisuje przyszłe zmiany w stosunku do systemu plików, rejestrując je zanim jeszcze operacje powodujące te zmiany zostaną faktycznie wykonane. Kronika przydatna jest szczególnie podczas awarii komputera, gdyż poprzez analizę operacji zapisanych w kronice system operacyjny może starać się przywrócić właściwy stan poprzez odtworzenie lub wycofanie przerwanych operacji. Pomaga to w spełnieniu jednego z podstawowych obowiązków systemu operacyjnego, jakim jest zapewnienie, że system plików znajduje się w spójnym stanie, przed udostępnieniem go użytkownikowi.
Głównym celem kroniki jest zachowanie abstrakcji atomowości operacji na systemie plików, co pozwala zachować jego spójność.
Kronika ma niezaprzeczalne zalety, jakimi są:
większe bezpieczeństwo - jest to główna zaleta systemów z kroniką, która jest - przypomnijmy - jednocześnie najważniejszym z wymagań stawianych systemom plików.
krótszy czas przeładowania systemu - jeśli system nie został zamknięty poprawnie, wówczas czas potrzebny na sprawdzenie poprawności dysku może być znaczący szczególnie przy rozmiarach dysków spotykanych w dzisiejszych czasach. Na największych serwerach proces ten mógłby dosłownie zająć kilkanaście godzin, co mogłoby być przyczyną dalszego przestoju systemu po awarii. Istnienie kroniki pozwala zaś na szybkie odtworzenie wszystkich operacji, które nie zdążyły się odbyć do końca przed momentem awarii.
często zaawansowane algorytmy i struktury danych używane do obsługi plików - nie jest to co prawda bezpośrednia zaleta stosowania kroniki, jednak nowoczesne systemy plików używające kroniki korzystają najczęściej z dorobku naukowego algorytmiki w celu przyspieszenia wielu operacji.
Jednak kroniki mają też pewne wady, do których możemy zaliczyć m.in.:
wydłużony czas wykonywania niektórych operacji - dalej będziemy opisywać różne sposoby zmniejszenia nakładu potrzebnego na prowadzenie kroniki, jednak ogólnie rzecz ujmując wiąże się to z tym, że część danych musimy zapisać podwójnie - raz w dzienniku, a drugi raz utrwalając je w systemie plików. Nie zawsze jest to jednak prawdą i przy pewnych konfiguracjach oraz zastosowaniach systemy plików z kroniką mogą okazać się wydajniejsze.
większe skomplikowanie systemu plików - co może być powodem błędów w implementacji, jednak w przypadku dobrze przetestowanych systemów plików z kroniką ryzyko z tym związane jest zaniedbywalnie małe i praktycznie takie samo, jak w wypadku systemów plików bez kroniki.
niezgodność z dotychczasowymi systemami plików - jak się później okaże, nie jest to zawsze prawdą, jednak w większości przypadków zmiana systemu plików na system plików z kroniką oznacza pracochłonne archiwizowanie wszystkich danych zawartych w danym systemie plików, zmianę systemu, a następnie ich odtworzenie, co w złośliwych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia lub utraty części danych.