next up previous contents
Next: Programy Up: Symulacja Previous: Wstęp   Contents

Okna podglądu

Każde z okien podglądu posiada pewne możliwości konfiguracji. Kliknięcie prawym przyciskiem na pasek tytułowy okna wywołuje menu hierarchiczne z następującymi pozycjami:

Wybranie pozycji menu Zapisz do pliku powoduje wywołanie okna dialogowego z wyborem miejsca i nazwy pliku, do którego ma być zapisywana informacja o zdarzeniach wyświetlających się w danym oknie podglądu w trakcie symulacji. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie takiej możliwości, ponieważ przy bardziej skomplikowanych topologiach liczba generowanych zdarzeń, a w rezultacie komunikatów, jest bardzo duża, co znacząco utrudnia ich obserwację i analizę za pomocą okien podglądu. Zapis do pliku odbywa się w wewnętrznym formacie QML, zawartość pliku można przeglądać po zakończeniu symulacji przez zewnętrzną przeglądarkę protoview. W każdej chwili możemy zakończyć zapisywanie generowanych komunikatów do pliku w danym oknie podglądu przez wybranie pozycji w tym samym menu Zakończ zapisywanie.

Pozostałe pozycje menu służą do definicji filtrowania informacji wyświetlanych w oknie i tak:

Okno podglądu zarządcy symulacji nie posiada takiego menu dostępnego na pasku tytułu okna.

Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na obszarze okienka powoduje wywołanie menu skadającego się z dwóch części: pierwsza, górna część jest zależna od rodzaju elementu sieciowego i udostępnia polecenia specyficzne dla tego elementu. Druga część jest wspólna dla wszystkich okien podglądu (również dla okna podglądu zarządcy symulacji). Część wspólna zawiera pozycje:

Część górna zawiera pozycje:

Okna podglądu wyświetlają informacje w różnych kolorach w zależności od rodzaju i typu informacji (analogicznych do definicji filtrowania). Realizowane jest to poprzez użycie klasy interpretującej język QML -- język znacznikowy spełniający specyfikację XML. Dokładne omówienie języka QML znajduje się w dodatku D.

Pewne elementy wśród wyświetlanych informacji stanowią dowiązania hipertekstowe. Mogą one być dwojakiego rodzaju: jedne z nich powodują wywołanie systemu pomocy dostarczonego wraz z aplikacją i wyświetlenie tematu pomocy związanego z tym odnośnikiem, inne powodują wyświetlenie małego okna z krótkimi objaśnieniami na dany temat.


next up previous contents
Next: Programy Up: Symulacja Previous: Wstęp   Contents
Symulator protokołów sieciowych TCP/IP