next up previous contents
Next: Przykład 2 Up: Przykłady dla ARP Previous: Przykłady dla ARP   Contents

Przykład 1

Pierwszy z prezentowanych przykładów (rys. [*]) przedstawia prostą sieć lokalną złożoną z czterech komputerów. Każdy z komputerów ma skonfigurowane dwie pozycje w tablicy rutingu: ruting na zewnątrz do sieci 10.0.0.0 oraz ruting na interfejs lokalny 127.0.0.0. Przykład ma za zadanie pokazać zasady działania protokołu ARP. Okna podglądu zdarzeń można otworzyć na wszystkich komputerach oraz kablu. Po uruchomieniu aplikacji ARP na komputerze 10.1.1.1 i wpisaniu adresu docelowego 10.1.1.3 można zaobserwować główne zasady działania protokołu.

Figure: Przykład obrazujący podstawy działania ARP
\includegraphics{ptn/arp1.ps}

Na komputerze 10.1.1.1 następuje wyszukanie mapowania w tablicy ARP dla adresu 10.1.1.3 na adres ethernetowy, mapowanie nie zostaje odnalezione (inicjalnie tablica jest pusta), wstawiana jest nowa pozycja oznaczona jako «nieznana». Komputer wysyła do sieci zapytanie ARP -- adres fizyczny ramki zawierającej zapytanie jest adresem rozgłoszeniowym 00:00:00:00:00.

Wszystkie komputery w sieci (oprócz nadawcy) odbierają zapytanie, wykorzystują otrzymany pakiet, aby wstawić informację o mapowaniu adresu 10.1.1.1 na adres sprzętowy we własnych tablicach podręcznych ARP. Komputer z interfejsem sieciowym o adresie 10.1.1.3 generuje odpowiedź (zaadresowaną do 10.1.1.1) z informacją o własnym adresie sprzętowym. Odpowiedź zostaje odebrana przez adresata, który w swojej tablicy ARP uzupełnia informacje we wcześniej wstawionej pozycji.

Po zakończeniu wymiany pakietów system pracuje jeszcze przez pewien czas obsługując zegary ARP, przeterminowujące i wyrzucające po pewnym czasie pozycje z tablicy ARP. Po oczyszczeniu tablic ARP następuje koniec symulacji.

W podanym przykładzie można skonfigurować dodatkowo prawdopodobieństwo zagubienia pakietu na kablu lub wygenerować zapytanie pod nieistniejący adres, co pozwoli zaobserwować mechanizm retransmisji zapytania ARP w przypadku nie uzyskania odpowiedzi w określonym czasie.


next up previous contents
Next: Przykład 2 Up: Przykłady dla ARP Previous: Przykłady dla ARP   Contents
Symulator protokołów sieciowych TCP/IP