next up previous contents
Next: Aplikacja na kartę Cyberflex Up: Karta Schlumberger Cyberflex Access Previous: Parametry karty   Spis tresci


Architektura karty Cyberflex

Rysunek 2.6: Schemat architektury karty Cyberflex
\begin{figure}\centering %%
\input{rozdzial_2/rysunki/rys3.eepic}
\end{figure}

Karta Cyberflex jest wyposażona w maszynę wirtualną języka Java, która umożliwia wykonywanie aplikacji zapisanych w pamięci karty. Rysunek 2.6 przedstawia cztery główne elementy architektury karty Cyberflex.

  1. Kardlet jest to program napisany przez użytkownika w języku Java, skompilowany i umieszczony w pamięci karty przy użyciu oprogramowania opisanego w osobnym rozdziale (zob. p. 2.5). Takich programów użytkownik może umieścić na karcie wiele. Ich liczba jest ograniczona jedynie pojemnością pamięci (obecnie 13.5 kilobajta).

  2. Program ładujący jest to program umieszczony na karcie przez producenta umożliwiający ładowanie kardletów oraz uruchamianie ich. Dostarcza on również użytkownikowi standardowy zestaw operacji na systemie plików oraz poleceń autoryzacyjnych. Dzięki temu można wykorzystać kartę nawet wtedy, gdy nie stworzy się dla niej specjalnego oprogramowania rozszerzającego zestaw operacji. Na ten program można patrzeć jak na domyślną aplikację, która jest aktywna, gdy żadna inna nie jest wybrana. Program ładujący dostarcza między innymi mechanizm weryfikacji programów ładowanych na kartę (używający podpisów cyfrowych). Uniemożliwia to uruchomienie na karcie oprogramowania nie autoryzowanego przez właściciela karty.

  3. SVM (Solo Virtual Machine) jest to maszyna wirtualna Javy. Jest umieszczana na karcie przez producenta. Stanowi warstwę pośredniczącą pomiędzy aplikacją napisaną przez użytkownika a systemem operacyjnym karty. Oprócz maszyny wirtualnej producent umieszcza na karcie również zestaw klas, z których mogą korzystać aplikacje użytkownika. Zestaw ten producent nazwał Cyberflex class library. Do konwersji kodu pośredniego Javy do zestawu instrukcji maszyny SVM służy dostarczane przez producenta narzędzie mksolo (program dla systemu Linux jest dostępny pod adresem [34]). Konwersja ta polega jedynie na przenumerowaniu instrukcji.

  4. GPOS (General Purpose Operating System) jest to system operacyjny karty umieszczony w pamięci ROM. Jest on zgodny ze standardem ISO 7816 [27] określającym wymaganą funkcjonalność systemu karty. GPOS realizuje transmisję danych, obsługę systemu plików oraz zarządzanie bezpieczeństwem w oparciu o sprzęt zastosowany na karcie Cyberflex.


next up previous contents
Next: Aplikacja na kartę Cyberflex Up: Karta Schlumberger Cyberflex Access Previous: Parametry karty   Spis tresci
Janina Mincer-Daszkiewicz 2001-11-21