Zaprezentowany wcześniej system elektronicznej gotówki pozwala użytkownikom płacić jedynie za pośrednictwem sieci komputerowej. Tymczasem bardziej praktyczne byłyby elektroniczne pieniądze, których można by użyć przy dokonywaniu wszelkich zakupów -- również w świecie rzeczywistym, a nie tylko wirtualnym. Osoby korzystające z takiego systemu mogłyby płacić elektroniczną gotówką za bilety, kawę kupowaną w automacie, czy przejazdy na autostradach. Każdy nosiłby przy sobie jeden mały elektroniczny portfel.
Istnieją implementacje elektronicznej gotówki, które umożliwiają realizację przedstawionych postulatów. Pozwalają one na przeprowadzanie autonomicznych płatności (ang. off-line) -- oznacza to, że kupiec nie musi łączyć się z bankiem przy dokonywaniu każdej transakcji. Sprzedający zapamiętuje pieniądze pozostawione mu przez klientów po to, by w dogodnym momencie je zdeponować -- w szczególności wtedy, gdy serwery bankowe są najmniej obciążone. W systemach umożliwiających autonomiczne płatności bezpieczeństwo nie jest gwarantowane przez to, że bank weryfikuje na bieżąco każdą płatność, lecz przez strukturę i sposób przechowywania elektronicznych pieniędzy. Na przykład banknoty mogą być opatrzone podpisem cyfrowym banku, zawierać identyfikator użytkownika, któremu zostały wydane oraz znajdować się na karcie procesorowej. Problem bezpieczeństwa elektronicznej gotówki będzie rozważany w dalszej części pracy (zob. p. 3.1.2).
Przedstawimy teraz Mondex, który jest bardziej zaawansowanym systemem gotówki elektronicznej niż zaprezentowane wcześniej. Zarówno kupcy, jak i klienci posługują się w nim kartami procesorowymi, które mogą służyć do przyjmowania, przechowywania i wydawania pieniędzy. Transakcja odbywa się pomiędzy dwoma kartami (pieniądze są przelewane z jednej karty na drugą) lub pomiędzy kartą a bankiem. Schemat przepływu pieniędzy w systemie Mondex przedstawiono na rysunku 3.4. Do realizacji transakcji pomiędzy kartami użyto specjalnych czytników, w które można jednocześnie włożyć obie karty. Każda karta zawiera cyfrowy identyfikator jej właściciela składający się z 16 cyfr. Przy przeprowadzaniu transakcji jest on przekazywany między kartami. Karta przechowuje więc nie tylko gotówkę, lecz także historię płatności (ang. payment trial). Mondex wydaje się być systemem bezpiecznym. Używa zaawansowanych technik kryptograficznych, których szczegóły, ze względów bezpieczeństwa, owiane są tajemnicą (ang. closed security system).