Przedstawiliśmy główne cechy systemu APEL. Wymieńmy teraz operacje, jakie chcemy, aby pozwalał wykonywać. Zestaw tych operacji jest charakterystyczny dla systemów gotówki elektronicznej. Jest on wzorowany na funkcjonujących w dzisiejszych czasach systemach finansowych.
Jest to operacja wykonywana przez bank jednorazowo, na początku działania systemu. Ma ona na celu zainicjowanie wykorzystywanych struktur danych i przygotowanie systemu do rejestracji nowych użytkowników.
Jest to operacja wykonywana przez bank w celu włączenia do systemu nowego klienta. Użytkownik zostaje wyposażony w swojego reprezentanta -- kartę procesorową. Aby system posiadał cechę prywatności, algorytm rejestracji klienta musi uwzględniać możliwość dostarczenia przez użytkownika własnego reprezentanta realizującego wymagany protokół. Bank w trakcie tej operacji inicjuje wszystkie struktury danych dotyczące danego użytkownika (oraz jego reprezentanta). Rejestracja użytkownika łączy się z założeniem mu konta bankowego.
Operacja ta ma na celu zapamiętanie przez reprezentanta użytkownika banknotu o określonym nominale. Użytkownik łączy się z bankiem (w oddziale lub poprzez sieć). Bank sprawdza czy saldo konta klienta jest większe niż żądana wartość banknotu: jeżeli tak, to pomniejsza je o tę wartość i umieszcza banknot na karcie procesorowej użytkownika.
Operacja ta ma na celu przekazanie przez użytkownika kupcowi banknotu o określonym nominale jako zapłaty za towar lub usługę. Użytkownik może posłużyć się jednym z banknotów, które znajdują się na jego karcie (zostały zakupione w banku). Klient łączy się z kupcem (w sklepie lub poprzez sieć) i wysyła mu jeden z posiadanych banknotów. Kupiec weryfikuje poprawność otrzymanego banknotu i akceptuje go lub odrzuca. Ze względu na cechę prywatności, połączenie musi być anonimowe, tj. kupiec nie może poznać tożsamości użytkownika.
Operacja ta ma na celu zdeponowanie przez kupca w banku jednego z banknotów, które otrzymał od użytkowników systemu w zamian za towary lub usługi. Kupiec łączy się z bankiem i wysyła mu banknot, który chce zdeponować. Bank sprawdza, czy banknot jest poprawny i nie był już wcześniej użyty. Jeżeli bank zaakceptuje banknot, to powiększa saldo kupca o właściwą kwotę.
Rysunek 4.1 przedstawia schemat przechodzenia banknotu pomiędzy różnymi elementami systemu APEL. Zauważmy, że strzałki na rysunku oznaczają trzy najistotniejsze funkcje systemu: zakup banknotu, płatność i zdeponowanie banknotu.