next up previous contents
Następny: Wyznaczanie priorytetów Nadrzędny: Algorytm wyznaczania priorytetu Poprzedni: Zastosowanie sieci neuronowej   Spis rzeczy


Sposób uwzględnienia historii

Drugim z czynników, który wpływa na wartość priorytetu jest zachowanie komputera mierzone w ciągu ostatnich dwunastu cykli pobierania danych od modułu wykonawcy. W dalszej części pracy wartość tego składnika priorytetu będziemy w skrócie nazywać historią.

Oszacowanie historii można przeprowadzać na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest po prostu zsumowanie wartości np. estymatora I ze wszystkich okresów branych pod uwagę. Niestety otrzymany w ten sposób parametr nie oddaje dobrze zmian w zachowaniu komputerów. Dlatego uwzględnienie historii zostało oparte na wartości średniej oraz wariancji estymatora I policzonych dla ostatniej godziny oraz ostatnich 12 godzin. Przy ustaleniu wielkości kroku na wartość równą 5 minut przedstawione przedziały odpowiadają $12$ krokom (ostatnia godzina) i $12^2 (144)$ krokom (ostatnie 12 godzin). Na bazie tych wartości obliczany jest estymator II


\begin{displaymath}
S1(i) = \frac{AVG_{12}(Est\_I(i))}{\max(AVG_{12})}
\end{displaymath} (7)


\begin{displaymath}
S2(i) = (1 - \frac{VAR_{12}(Est\_I(i))}{\max(VAR_{12})})
\end{displaymath} (8)


\begin{displaymath}
S3(i) = \frac{AVG_{144}(Est\_I(i))}{\max(AVG_{144})}
\end{displaymath} (9)


\begin{displaymath}
S4(i) = (1 - \frac{VAR_{144}(Est\_I(i))}{\max(VAR_{144})})
\end{displaymath} (10)


\begin{displaymath}
Est\_II(i) = S1(i) + S2(i) + S3(i) + S4(i)
\end{displaymath} (11)

Oznaczenia:

Wzór 3.10 wymaga dwóch komentarzy:

  1. 12 lub 144 ostatnie wartości brane do obliczania średniej i wariancji estymatora I uwzględniają wartość szacowaną dla następnego kroku. Zgodnie z tym co napisano w p. 3.2.2 jest to liczba otrzymana na wyjściu sieci neuronowej. Dzięki temu zabiegowi podobnie jak dla estymatora I, wielkość estymatora II uwzględnia na bieżąco zmiany w obciążeniu bramy.
  2. Z postaci zależności 3.10 wynika, że wielkość estymatora II jest tym większa im większa jest średnia estymatora I i tym większa im mniejsza jest jego wariancja. Wynika to głównie z następującego heurystycznego podziału komputerów na cztery grupy ze względu na charakterystykę ruchu, który generują. Najbardziej niepożądane w sytuacji obciążenia pasma jest zachowanie charakterystyczne dla grupy 1 opisywanej przez dużą średnią i małą wariancję. Odwrócenie we wzorze na estymator II zależności od wariancji sprawia, że jego wartość jest odwrotnie proporcjonalna do numeru grupy i dzięki temu rozdzielenie komputerów pomiędzy grupy jest możliwe na podstawie jego wielkości.

    Estymator II jest obliczany na podstawie estymatora I jednak również w tym spełniona jest reguła: wartość priorytetu jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości estymatora II.

Estymator I oraz estymator II stanowią dwa dobrze zdefiniowane parametry, na podstawie których można rozdzielić wszystkie analizowane komputery na podzbiory. Każdy z takich podzbiorów - klasa komputerów - jest charakteryzowany przez wartość priorytetu.


next up previous contents
Następny: Wyznaczanie priorytetów Nadrzędny: Algorytm wyznaczania priorytetu Poprzedni: Zastosowanie sieci neuronowej   Spis rzeczy
Marcin Kaszyński, Krzysztof Lorek