Wirtualizacja



Wirtualizacja jest metodą symulowania komputera na innym. Polega to na wyodrębnieniu dla niego zasobów, dostępu do urządzeń, procesora itp. Tworzy się tzw. wirtualną maszynę która zachowuje się zupełnie tak samo jak prawdziwy komputer. Takich maszyn możemy uruchomić wiele na jednym systemie, jeśli pozwalajšąna to zasoby tegoż systemu. Istotne jest, żeby te maszyny na siebie w żaden sposób nie wpływały, chyba że sobie tego wyraźnie zażyczymy. Na każdej takiej maszynie jest możliwość instalacji systemu operacyjnego (nawet innego niż na platformie, gdzie jest to uruchamiane), oprogramowania, korzystania z urządzeń, itp.

Za główne cele wirtualizacji uważa się testowanie modułów (bez ryzyka popsucia własnego systemu), monitorowanie (nie tracić czasu na resetowanie), rozwiązywanie problemów z kompatybilnością, itp. Ważne przy tym wszystkim jest, że popełnione błędy nie niszczą systemu operacyjnego naszego komputera, a jedynie maszyny wirtualnej. Zatem wszelkie tego typu błędy można bardzo łatwo i bezboleśnie naprawić.

Główne kłopoty związane z wirtualizacją to narzuty czasowe podczas uruchamiania czasochłonnych aplikacji. Ponieważ procesor fizycznie jest tylko jeden, jest on dzielony pomiędzy maszyny wirtualne i system nadrzędny (przeważnie na zasadzie round-robin), co oznacza spore straty czasowe. Podobno w przypadkach skrajnych owe narzuty mogą być nawet 100-krotne. Oprócz strat w czasie, kłopotliwy jest brak wsparcia dla niektórych systemów i architektur, co nastręcza jeszcze większych trudności.

Omawiane rozwiązania

VMWare Workstation
Virtual PC
QEMU

Linki zewnętrzne

Strona Wikipedii o wirtualizacji
Oficjalna strona prezentacji z SO