next up previous contents
Next: Wykorzystane techniki Up: Specyfikacja systemu APEL Previous: Reprezentant użytkownika   Spis tresci


Funkcje systemu

Przedstawiliśmy główne cechy systemu APEL. Wymieńmy teraz operacje, jakie chcemy, aby pozwalał wykonywać. Zestaw tych operacji jest charakterystyczny dla systemów gotówki elektronicznej. Jest on wzorowany na funkcjonujących w dzisiejszych czasach systemach finansowych.

Inicjowanie systemu

Jest to operacja wykonywana przez bank jednorazowo, na początku działania systemu. Ma ona na celu zainicjowanie wykorzystywanych struktur danych i przygotowanie systemu do rejestracji nowych użytkowników.

Rejestracja użytkownika

Jest to operacja wykonywana przez bank w celu włączenia do systemu nowego klienta. Użytkownik zostaje wyposażony w swojego reprezentanta -- kartę procesorową. Aby system posiadał cechę prywatności, algorytm rejestracji klienta musi uwzględniać możliwość dostarczenia przez użytkownika własnego reprezentanta realizującego wymagany protokół. Bank w trakcie tej operacji inicjuje wszystkie struktury danych dotyczące danego użytkownika (oraz jego reprezentanta). Rejestracja użytkownika łączy się z założeniem mu konta bankowego.

Zakup banknotu (ang. withdrawal)

Operacja ta ma na celu zapamiętanie przez reprezentanta użytkownika banknotu o określonym nominale. Użytkownik łączy się z bankiem (w oddziale lub poprzez sieć). Bank sprawdza czy saldo konta klienta jest większe niż żądana wartość banknotu: jeżeli tak, to pomniejsza je o tę wartość i umieszcza banknot na karcie procesorowej użytkownika.

Płatność (ang. purchase)

Operacja ta ma na celu przekazanie przez użytkownika kupcowi banknotu o określonym nominale jako zapłaty za towar lub usługę. Użytkownik może posłużyć się jednym z banknotów, które znajdują się na jego karcie (zostały zakupione w banku). Klient łączy się z kupcem (w sklepie lub poprzez sieć) i wysyła mu jeden z posiadanych banknotów. Kupiec weryfikuje poprawność otrzymanego banknotu i akceptuje go lub odrzuca. Ze względu na cechę prywatności, połączenie musi być anonimowe, tj. kupiec nie może poznać tożsamości użytkownika.

Zdeponowanie banknotu (ang. deposit)

Operacja ta ma na celu zdeponowanie przez kupca w banku jednego z banknotów, które otrzymał od użytkowników systemu w zamian za towary lub usługi. Kupiec łączy się z bankiem i wysyła mu banknot, który chce zdeponować. Bank sprawdza, czy banknot jest poprawny i nie był już wcześniej użyty. Jeżeli bank zaakceptuje banknot, to powiększa saldo kupca o właściwą kwotę.

Rysunek 4.1: Wędrówka banknotu pomiędzy elementami systemu APEL
\begin{figure}\centering %%
\input{rozdzial_4/rysunki/rys1.eepic}
\end{figure}

Rysunek 4.1 przedstawia schemat przechodzenia banknotu pomiędzy różnymi elementami systemu APEL. Zauważmy, że strzałki na rysunku oznaczają trzy najistotniejsze funkcje systemu: zakup banknotu, płatność i zdeponowanie banknotu.


next up previous contents
Next:Wykorzystane techniki Up: Specyfikacja systemu APEL Previous: Reprezentant użytkownika   Spis tresci
Janina Mincer-Daszkiewicz 2001-11-21