Głównym zadaniem systemów plików jest przechowywanie danych, jak więc się dzieje, że niekiedy dane te znikają, lub nie są dokładnie takie, jak je zapisywaliśmy? Po co w ogóle rozpatrujemy bezpieczeństwo systemu plików? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - ponieważ większość danych zapisujemy na dyskach, które mają pewne ograniczenia, gdyby natomiast istniała tania, szybka, trwała (nieulotna), niezawodna i bardzo pojemna pamięć operacyjna, to dyski twarde nie byłyby już wówczas potrzebne. Nie zapewniłoby to pełnego bezpieczeństwa systemu plików, ale mogłoby usunąć jedną z najczęstszych przyczyn powstawania błędów. Przyczyny powstawania błędów można podzielić na dwie zasadnicze grupy:
fizyczne
wynikające z konstrukcji dysku, bad blocks
wynikające z działania czynników zewnętrznych
Powody tych błędów mogą być różne, poczynając od fizycznych awarii napędów, polegających czy to na wadliwym działaniu samego dysku twardego (wad materiałów, z których został wykonany, zużycia powłoki odpowiedzialnej za przechowywanie danych), czy też zniszczeń fizycznych spowodowanych przez czynniki zewnętrzne (woda, ogień, walec drogowy,...). Jednak na tego typu awarie systemy plików nie są w stanie wiele poradzić; mogą one wspierać różne metody robienia kopii bezpieczeństwa, jednak jako że przyczyna powstania problemów jest fizyczna, fizyczne rozwiązania sprawdzają się najlepiej. I mamy tutaj wszelkiego rodzaju macierze dysków twardych RAID (poza typem 0 - który wręcz obniża bezpieczeństwo) oraz replikowanie plików na zewnętrznych nośnikach.
logiczne
wynikające z błędnego działania systemu
wynikające z błędów w implementacji systemu plików
wynikające z przerwania operacji w systemie plików
Logiczne przyczyny prowadzą też głównie do błędów logicznych, które postaramy się scharakteryzować w następnej sekcji. Choć dwie pierwsze przyczyny są rzadkie, to mogą prowadzić do różnych nieprzewidywalnych błędów, natomiast dzisiejsze systemy plików starają się głównie bronić przed ostatnią z tych przyczyn, która występuje najczęściej i z tego powodu jest najbardziej dokuczliwa i nierzadko przyczynia się do utraty danych. Przerwania operacji na systemie plików są w gruncie rzeczy z reguły przejawem pewnych czynników fizycznych, jakimi są awarie zasilania. Błędy mogą wówczas nastąpić czy to z powodu nie zapisania ostatnio wprowadzonych zmian, czy też dlatego, że zapisanie tych zmian nie odbyło się jeszcze do końca na dysku.