Pomimo ewolucji dzisiejszych systemów plików nie są one jednak w stanie ochronić nas przed wszelkimi możliwymi awariami, dlatego jeśli naprawdę zależy nam na naszych danych (a w dzisiejszym świecie, często to one, a nie sprzęt stanowią największą wartość) powinniśmy rozważyć przedsięwzięcie dodatkowych środków, mogących zabezpieczyć nas przed ewentualną katastrofą. Pokrótce opiszemy kilka sposobów, dzięki którym będziemy mogli spać spokojniej, wierząc, że nasze dane są bezpieczniejsze:
Zasilacze awaryjne - ich stosowanie może nas uchronić przed awariami systemu z powodu braku zasilania - jakkolwiek dobry by nasz system plików nie był, zawsze w wyniku utraty zasilania możemy bezpowrotnie stracić część danych (szczególnie w przypadków systemów plików bez kroniki). Poza tym awaria taka powoduje przestój w pracy systemu, co w większości wypadków jest dalece nieporządane, a czasami wręcz niedopuszczalne.
Kopie bezpieczeństwa - możemy tutaj tak naprawdę wyodrębnić kilka sposobów sporządzania kopii naszych danych, różniących się pewnymi właściwościami. W przypadku każdej z tych metod musimy jednocześnie pamiętać, że dane te będą tak bezpieczne, jak bezpieczne będą nośniki, na których będą przechowywane - na nic się zdadzą kopie bezpieczeństwa, które zostaną zniszczone wraz z oryinalnymi danymi (np. w wypadku kataklizmów, jeśli znajdowały się w tym samym miejscu).
kopie danych - charakteryzują się one tym, że przechowują tylko i wyłącznie dane, dzięki czemu łatwe jest ich przeniesienie do innego systemu plików, jednak przez to, że nie zawierają również metadanych mogą pomijać pewne ważne aspekty metadanych, których nie obsługują (coś takiego może wystąpić np. w wypadku wspominanych wcześniej list ACL).
zrzuty (obrazy) partycji - kopie te zawierają jednocześnie dane jak i metadane, w związku z czym oczywiście zawierają pełniejsze informacje o systemie plików. Przez to jednak odtworzenie danych w innych lub inaczej skonfigurowanych systemach może być utrudnione i wymagać specjalnego oprogramowania.
migawki (snapshots) - są one zazwyczaj rozwiązaniem krótkotrwałym, pozwalającym jednak zachować pełne dane z konkretnego momentu. Są one z wielu powodów wygodne - na przykład nie wymagają tworzenia od razu pełnych kopii danych - co może być procesem długotrwałym przy dużych systemach, jednocześnie, często wymagającym zamknięcia wszelkich otwartych plików (co wiąże się z przerwą w działaniu systemu na czas "czynności serwisowych"). Idea migawek polega na tym, że po wykonaniu migawki system nie zmienia już zapisanych na dysku danych, lecz wszelkie zmiany zapisuje w nowym miejscu - w ten sposób stare dane pozostają niezmienione (z czymś podobnym mamy do czynienia w przypadku funkcyjnych struktur danych, gdzie w niektórych przypadkach możemy w każdym momencie mieć dostęp do całej "historii" obiektu). Rozwiązanie to jest szybkie i wygodne, gdyż możemy odtworzyć dowolny plik w nienaruszonym stanie z danego czasu, jednak ceną jaką za to płacimy jest większe zużycie przestrzeni dyskowej. Wielu producentów urządzeń do przechowywania danych wyposaża je w mechanizmy migawek, również Microsoft wyposażył swój system w ten mechanizm, nazywający się w tym wypadku "Volume Shadow Copy Service".
Macierze dysków twardych - rozwiązanie to może nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo danych, ale również przy odpowiednich wariantach może prowadzić do wzrostu wydajności operacji dyskowych. Chroni nas ono głównie przed fizyczną awarią jednego lub więcej dysków twardych przechowujących nasze dane. Różne warianty RAID różnią się zarówno sposobem zabezpieczania danych (czy jest to rzeczywista kopia, czy odpowienie sumy kontrolne), liczbą dysków przed awarią których nas bronią, dodatkowym nakładem na przechowywane dane oraz szybkością dostępu do danych. Jako, że nie jest to główny temat prezentacji, zainteresowanych odsyłam do artykułu: Wiki