next up previous
Next: Podsumowanie Up: Testy wydajności Previous: Wyniki testów

Podsumowanie

Testy nr 1-5 pokazują, że zastosowanie schowka może przyśpieszyć operacje odczytu danych nawet dziewiętnastokrotnie (pomijam tu przypadek testu nr 2). Bardzo dobrze optymalizuje on także wiele naprzemiennie występującyck operacji read i write, gdy statystycznie odczyt występuje 6 razy częściej niż zapis.

W najbardzej pesymistycznej sytuacji, gdy system nie jest obciążony, schowek może opóźniać odczyt danych, które nie znajdują się w schowku. Jak pokazuje test nr 6 opóźnienie to może dochodzić nawet do 125% czasu wykonania operacji na standardowym NFS. Aby temu zapobiec należy stosować taki proces oczyszczający schowek, który w miarę możliwości będzie przez cały czas utrzymywał niezbędną ilość wolnego miejsca. Wymaga to także zastosowania schowka odpowiednio dużego rozmiaru (w środowisu w którym wykonywałem testy jest to rząd 100MB). Spowoduje to, że nawet przy zupełnie nieobciążonym serwerze, wzrost czasu oczekiwania na dane, których nie ma w schowku, nie będzie większy niż 110% w porównaniu ze standardowym systemem NFS. Przy obciążonym serwerze wzrost czasu oczekiwania na te dane będzie niezauważalny.

Testy pokazują, że schowek efektywniej obsługuje duże pliki. Nie jest to korzystne, gdyż w systemach plików przeważają pliki małe. Z drugiej jednak strony testy wykorzystujące rzeczywiste pliki systemu XWindows dają zadowalające wyniki.

Rozgrzany schowek zmniejsza także obciążenie serwera ponad osiem razy, co znacznie poprawia skalowalność systemu.


next up previous
Next: Podsumowanie Up: Testy wydajności Previous: Wyniki testów
root
2000-08-18