next up previous contents
Next: Przykład 2 Up: Przykłady dla IP Previous: Przykłady dla IP   Contents

Przykład 1

Topologia przedstawiona na rys. [*] to najprostszy przykład ilustrujący zasady działania protokołu IP. Pokazuje przypadek konfiguracji tablicy rutingu utworzonej w celu przerzucania pakietów pomiędzy dokładnie dwiema sieciami lokalnymi. Konfiguracja takiej topologi może być pierwszym ćwiczeniem wprowadzającym w konstruowanie tablic rutingu (można np. wykorzystać domyślną pozycję tablicy rutingu).

Figure: Przykład obrazujący podstawy działania ARP i IP
\includegraphics{ptn/arp2.ps}

Uruchomienie aplikacji IP np. na komputerze 10.1.1.2 w celu przesłania pakietu IP do komputera o adresie 11.1.1.2 powoduje wykorzystanie protokołu ARP przez protokół IP (omówiony częściowo w poprzednim przykładzie). Doskonale można zaobserwować mechanizm przenoszenia pakietów IP w ramkach ethernetowych w przypadku przechodzenia przez rutery. Zmianie ulegają sprzętowe adresy docelowe i źródłowe ramek ethernetowych. Adresy IP pakietów przenoszonych wewnątrz ramek nie ulegają zmianie.

Na tym przykładzie, poprzez jednoczesne uruchomienie (ustawienie takiego samego opóźnienia działania) aplikacji IP na dwóch komputerach w jednej podsieci można także pokazać mechanizm wykrywania kolizji i mechanizm zapobiegania im. Po rozpoczęciu pierwszej transmisji do sieci (nastąpi ona w tym samym momencie z dwóch maszyn) nastąpi kolizja i obie maszyny wylosują sobie czas czekania, po którym ponownie zaczną nasłuchiwać sieć i ewentualnie rozpoczną transmisję lub będą dalej czekać.


next up previous contents
Next: Przykład 2 Up: Przykłady dla IP Previous: Przykłady dla IP   Contents
Symulator protokołów sieciowych TCP/IP