Funkcjonalność serwisu była testowana przez kilka tygodni przeze mnie oraz przez grupę poproszonych o to osób. Zarówno strony WWW, jak i mechanizm sprawdzania zmian śledzonych stron spełniają wymagania i umożliwiają proste i skuteczne korzystanie z serwisu. Pierwsza wersja serwisu, prostsza niż aktualna, została uruchomiona na wiosnę roku 2001. Jej powodzenie pozwala mieć nadzieję, że unowocześniony serwis będzie masowo wykorzystywany przez internautów.
Rozbudowana funkcjonalność serwisu CoNowego.pl nie była celem tej pracy. Dlatego też można łatwo wymienić możliwe rozszerzenia:
W dzisiejszych czasach można zaobserwować tendencję do odchodzenia od wielkich i bardzo szybkich komputerów i zastępowania ich mocy obliczeniowej wieloma współpracującymi ze sobą maszynami. Jednocześnie platforma Java przeżywa rozkwit, będąc jednym z najpoważniejszych kandydatów rozważanych przy tworzeniu oprogramowania. Szukając w Internecie prostej biblioteki do języka Java umożliwiającej rozproszone przetwarzanie, nie znalazłem nic spełniającego moje wymagania. Być może biblioteka JODL wypełni pewną niszę i będzie używana przez programistów mających podobne wymagania.
Opisana w punkcie 5.6 konieczność wyboru między wydajnością a prostotą spowodowała, że biblioteka w obecnym kształcie nie jest tak łatwa w wykorzystaniu, jak mogłaby być. Główną trudnością może być konieczność korzystania z bazy danych (a więc posiadania dostępu do niej). Dodatkowym ograniczeniem jest to, iż aktualnie biblioteka zawiera interfejs jedynie do bazy danych Postgres. Prawdopodobnie zmieniona wersja biblioteki, niewymagająca korzystania z bazy danych, mogłaby się cieszyć większą popularnością mimo ograniczonej wydajności i funkcjonalności.
Sebastian Łopieński