SB-PRAM ([6]) jest przykładem realizacji pewnej wersji modelu maszyny typu PRAM. Został on zbudowany na Wydziale Informatyki Uniwersytetu w Saarbrücken w Niemczech. Jest to komputer równoległy, wieloprocesorowy z dzieloną przestrzenią adresową i jednostkowym czasie dostępu do pamięci. Moduły procesorów i pamięci są połączone ze sobą przez sieć typu ,,butterfly''. Każdy moduł procesora składa się z procesora typu ASIC z rozszerzonym zestawem instrukcji, lokalną pamięcią programu oraz interfejsu SCSI. Moduły pamięci i węzły sieci zapewniają sprzętowe wsparcie dla operacji równoległego zapisu i równoległego odczytu pamięci dzielonej. Opóźnienia wynikłe z operacji sieciowych są ukrywane poprzez emulację kilku procesorów wirtualnych na jednym procesorze fizycznym (poprzez kolejkowanie rozkazów). Do sterowania komputerem używany jest terminal połączony z nim za pomocą karty interfejsu. Umożliwia on dostarczanie danych do pamięci dzielonej (do kart pamięci) oraz odbieranie z niej wyników, jak również nadzorowanie pracy procesorów. Schemat koncepcji budowy i działania przedstawia rysunek 2.
Wszystkie procesory są taktowane wspólnym zegarem. Maszyna zapewnia więc synchronizację na poziomie rozkazu języka maszynowego procesora. Wszystkie operacje dostępu do pamięci dzielonej wykonywane są w czasie jednostkowym.
Obecnie istniejący komputer składa się z 4 procesorów fizycznych (128 procesorów wirtualnych), posiada 256 MB pamięci operacyjnej i jest taktowany zegarem 28MHz. Dla maszyny tej został napisany system operacyjny PRAMOS, kompilatory języków Fork (patrz rozdział 2.1.2) i Fork95 (patrz rozdział 2.1.4) oraz kompilator języka C -- pgcc (wersja GNU-C Compiler, czyli gcc). Dodatkowo dostępny jest programowy emulator komputera umożliwiający tworzenie i testowanie programów. Docelowe plany obejmują maszynę z 64 procesorami fizycznymi (2048 procesorów wirtualnych) oraz 2GB pamięci operacyjnej.