Contents Next

Rozdział 1   Wstęp

W ramach pracy zaprojektowano, wykonano i wdrożono system, umożliwiający zdalną kontrolę i sterowanie procesem przemysłowym. Przez kontrolę rozumiem możliwość obserwowania na bieżąco na ekranie komputera wartości parametrów istotnych dla przebiegu procesu. Obecnie standardem jest prezentowanie wartości parametrów w postaci graficznej -- wizualizacja procesu, czyli realizowanie na ekranie komputera tak zwanej tablicy synoptycznej.

Sterowanie procesem oznacza możliwość wpływania przez operatora systemu komputerowego na wartości parametrów, a przez to także na przebieg samego procesu.

Implementacja i wdrożenie systemu oznaczały konieczność wykorzystania konkretnego, istniejącego systemu typu SCADA (Supervisory Control nad Data Acquisition) i konkretnych rozwiązań w dziedzinie automatyki przemysłowej. Jednak podczas projektowania i implementacji starałem się pozostawić jak najszersze możliwości dostosowania systemu do innych rozwiązań.

Wstępna analiza wymagań pozwoliła na wybranie technologii XML/SVG jako sposobu prezentacji danych. Praca jest więc także okazją do sprawdzenia przydatności tych stosunkowo nowych technologii w dziedzinie wizualizacji przemysłowej oraz do ich pionierskiej implementacji.

W rozdziale 2 specyfikuję dokładnie wymagania postawione przed systemem. W rozdziale 3 opisuję, jak wymagania te wpłynęły na architekturę systemu i realizację jej konkretnych elementów. Przedstawiam w nim także architekturę wykorzystywanego systemu bazowego (zbierającego dane ze sterowników przemysłowych) oraz wykorzystywane technologie (w szczególności SVG). W rozdziale 4 znajduje się opis wykonanego wdrożenia systemu w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Bytowie. Rozdział 5 zawiera podsumowanie pracy, w szczególności ocenę realizacji wymagań. Szczegóły dotyczące implementacji, formaty używanych i generowanych dokumentów, a także bibliografia znajdują się w dodatkach na końcu pracy. Kod źródłowy programów wchodzących w skład pracy, pliki konfiguracyjne i inne dokumenty niezbędne do działania systemu znajdują się na dołączonej do pracy płycie CD.

Na wstępie chciałbym także podziękować promotor pracy, pani Janinie Mincer-Daszkiewicz, oraz panu Lucjanowi Przykorskiemu z firmy Praterm za pomoc w realizacji pracy.


Contents Next