Linux a czas rzeczywisty
Wprowadzenie do systemów RT:

RTLinux:

KURT Linux:

Slajdy:

Historia RTLinuksa

Historia RTLinuksa zaczęła się na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to Victor Yodaiken, wykładowca w New Mexico Institute of Technology, doszedł do wniosku, że największym problemem w weryfikacji i formalnym dowodzeniu poprawności programów działających w czasie rzeczywistym jest udowodnienie, że komponenty nie działające w czasie rzeczywistym nie zakłócają działania komponentów czasu rzeczywistego. "Interesowałem się Linuxem, interesowałem się czasem rzeczywistym, i próbowałem wymyślić sposób na podzielenie programów na części działające i nie działające w czasie rzeczywistym" - mówi Yodaiken w jednym z wywiadów. "Nagle, wszystko to połączyło się w jedną całość".

W 1995 światło dzienne ujrzała pierwsza wersja RTLinuksa. Została wydana na licencji GPL i szybko zapewniła sobie uznanie zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów, będąc darmową alternatywą dla kosztujących bajońskie sumy komercyjnych systemów operacyjnych czasu rzeczywistego.

Idea dwóch systemów operacyjnych - miniaturowego pracującego w czasie rzeczywistym, i rozbudowanego, do wszystkich innych zadań - wydaje się oczywista, gdy już się o niej usłyszy. Nie wydała się jednak taką dla Urzędu Patentowego USA, w którym w 1999r. Yodaiken opatentował "system operacyjny czasu rzeczywistego korzystający ze zwykłego systemu operacyjnego, wywłaszczający go w razie potrzeby". Patent, noszący numer 5 995 745, był wielokrotnie atakowany przez zwolenników prawdziwie wolnego oprogramowania: szczęśliwie, licencja FSMLabs pozwala na całkowicie darmowe korzystanie z objętej patentem technologii w projektach GPL.

Prace nad dalszym rozwojem RTLinuksa były opóźniane przez ciągły brak wolnego czasu Yodaikena - do chwili, kiedy w 2000r. opuścił uniwersytet by w pełni poświęcić się pracy we własnej firmie, Finite State Machine Labs. Wydarzenie to znacznie przyspieszyło rozwój RTLinuksa. Obecnie FSMLabs rozwija zarówno darmową, GPLową wersję RTLinuksa (RTLinuxFree, najnowsza wersja - 3.2 - ukazała się w 2002) jak i płatny RTLinuxPro (najnowsza wersja - 2.0 - ukazała sie w 2003, poza systemem operacyjnym zawiera m.in. środowisko developerskie; w samym systemie operacyjnym wprowadzono liczne poprawki, między innymi usprawniono działanie schedulera)