next up previous contents
Next: Symulacja Up: Działanie aplikacji PROTONET Previous: Budowanie topologii sieci   Contents

Konfiguracja

Następnym etapem podczas budowania topologii sieci jest konfiguracja jej elementów składowych. Bedąc w trybie konstrukcji i stanie przemieszczania zaznaczamy poszczególne elementy lewym przyciskiem myszki i modyfikujemy jego właściwości korzystając z palety właściwości. Konfigurację możemy przeprowadzać na dwa sposoby.

Niektóre podstawowe właściwości elementów są wyświetlane w obszarze roboczym tuż przy danym elemencie. Ułatwiają szybką identyfikację elementu w całej sieci, np. adres IP interfejsu sieciowego maszyny. Jak już wspomniano wcześniej, niektóre z właściwości służą wyłącznie do wyświetlenia wartości, nie można ich zmieniać. Są to na przykład: typ interfejsu sieciowego (wyłącznie karty ethernetowe) albo automatycznie generowany adres sprzętowy karty sieciowej.

Poniżej opisujemy wszystkie rodzaje właściwości dla każdego z elementów używanych do budowy topologii sieci. Komputer i ruter mają takie same właściwości więc opisujemy je łącznie. Jeżeli nie podano informacji na temat rodzaju właściwości, to zakłada się, że jest to właściwość, którą można modyfikować poprzez wpisanie wartości w pole edycyjne wyświetlane w prawej kolumnie palety właściwości. Zapamiętanie wprowadzonej w ten sposób wartości następuje przez naciśnięcie przycisku Enter w polu edycyjnym lub zaznaczenie innej właściwości z listy.

Figure: Informacje na temat interfejsów sieciowych
\resizebox*{0.65\textwidth}{!}{\includegraphics{dialogs/maszynainterfejsy.ps}}

Figure: Zawartość tablicy rutingu zdefiniowana dla maszyny
\resizebox*{0.75\textwidth}{!}{\includegraphics{dialogs/tablicarutingu.ps}}

Figure: Dodawanie nowej pozycji w tablicy rutingu
\resizebox*{!}{0.25\textheight}{\includegraphics{dialogs/dodajtablicarutingu.ps}}


next up previous contents
Next: Symulacja Up: Działanie aplikacji PROTONET Previous: Budowanie topologii sieci   Contents
Symulator protokołów sieciowych TCP/IP