next up previous contents
Next: Inne pomysły na przykładowe Up: Przykładowe scenariusze użycia aplikacji Previous: Przykład 2   Contents

Przykłady dla ICMP

Działanie protokołu ICMP można zaobserwować na podstawie aplikacji ping. Uruchomienie tej aplikacji na dowolnej topologii ukazuje sposób działania rzeczywistej aplikacji ping, która także funkcjonuje na bazie protokołu ICMP.

Dodatkowo dla protokołu ICMP można wygenerować tyle przykładów wadliwej konfiguracji, ile jest rodzajów błędów obsługiwanych przez ICMP. Przykładem może być topologia przedstawiona na rysunku [*]. Obrazuje ona mechanizm czasu życia i postarzania pakietów IP w trakcie przechodzenia przez rutery oraz ukazuje w uproszczony sposób jeden z możliwych mechanizmów powstania błędu przeterminowania pakietu IP. W dostarczonym przykładzie ruting został skonstruowany błędnie w taki sposób, że na każdym ruterze jest domyślne rutowanie po okręgu zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Wysłanie pakietu IP np. z komputera 10.1.1.1 pod nieistniejący w sieci adres 13.1.1.1 spowoduje, iż pakiet będzie krążył pomiędzy ruterami. Można zaobserwować, że przy przejściu przez każdy ruter wartość pola czasu życia (TTL -- ang. time to live) w pakiecie IP, będzie się zmniejszać. W momencie, gdy osiągnie wartość zero, zostanie wygenerowany komunikat ICMP o błędzie przekroczenia czasu życia.

Figure: Przykład obrazujący powstanie jednego z błędów ICMP
\includegraphics{ptn/ip2.ps}


next up previous contents
Next: Inne pomysły na przykładowe Up: Przykładowe scenariusze użycia aplikacji Previous: Przykład 2   Contents
Symulator protokołów sieciowych TCP/IP